Fazıl Say'dan Kaz Dağları'nda 30 bin kişiye konser

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, metalik madencilik faaliyetleri nedeniyle büyük tehdit altında bulunan Kaz Dağları için konser verdi. Say, 30 binden fazla kişinin izlediği konserde, ilk kez bestelediği Kaz dağları Marşı'nı da çaldı.


Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, metalik madencilik faaliyetleri nedeniyle büyük tehdit altında bulunan Kaz Dağları için konser verdi. Konser sırasında bir konuşma yapan sanatçı, "Bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar, hep beraber gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum" dedi.

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında yürütülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı doğaseverlerin tek ses olduğu “Su ve Vicdan Nöbeti”ne destek büyüyor. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, nöbetin 24'üncü gününde, alanında kurulan sahnede destek konseri verdi.

Daha önce 2018 Troia Yılı için Çanakkale Belediyesi’nin talebi ile kente Truva Sonatı’nı kazandıran dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, bu kez de besteleği 'Kaz Dağları Marşı' ile kendi eserleri ve dünya klasiklerinden eserleri çaldı.

"Yaşatmaktan yana olmalıyız"

Konserde bir konuşma yapan Fazıl Say, “Bugün burada doğayı korumak için bu kadar kabalık olması, bu kadar aydının bir araya gelmesi beni çok heyecanlandırdı, mutlu etti. Onur duydum Türk halkıyla bugün. Aslında Kaz Dağları için başlatılan kampanyanın 24’üncü gününde, ilk gününden itibaren doğayı savunanlara da bir teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yönlendirdiler ve konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Onları yalnız bırakmamak için burada amacımız bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar, hep beraber gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum” dedi."Bir ağaç gibi tek ve hür..."

Fazıl Say'ın eşi Ece Dağıstan Say, konserden çektiği fotoğrafları Nazım Hikmet'in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerinden alıntı yaparak Instagram sayfasında paylaştı.Kaz Dağları'nda 24 gündür süren Su ve Vicdan Nöbeti'ne destek için Ege Ağırlıklı olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinden otobüs ve otomobilleriyle gelenler, Çanakkale girişinden itibaren yolda üç kez kimlik kontrolünden geçirildiler.

30 bin kişiye üçer kez kimlik kontrolü

Konserin gerçekleştirildiği alana Xray cihazından geçirilerek alınan ziyaretçilerin sayısının nöbetin ilk başladığı günden 5-6  bin kişi daha fazla olduğu belirtildi. Çanakkale Belediyesi yetkilileri Fazıl Say konseri nedeniyle Kaz Dağları'nda bugün toplananların sayısının 30 binin üzerinde olduğuna dikkat çektiler.

 (Kazete Haber Merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz