Oyuncu Tanülkü: Çocuğum olamadığı için her Anneler Günü’nde karımdan özür dilerim

ATV ekranlarının sevilen Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Şahin Ağa karakterini canlandıran Turgay Tanülkü, tam bir yetim babası. Tanülkü'nün evlatlık edindiği çocuklardan 17'si üniversitede öğrenim görüyor, Mezunlardan ikisi savcı, biri avukat oldu.


Ünlü oyuncu Turgay Tanülkü'nün hayatı film gibi. 62 yaşındaki oyuncu, 18 yaşında girdiği cezaevinden 26 yaşında başka biri olarak çıkmış. Özgürlüğe ilk adımı atarken "Ben geri döneceğim buraya!" diye bir söz vermiş kendine.

Tanülkü, ömrünü cezaevlerinde mahkumları tiyatroyla buluşturmaya adamış bir oyuncu... Çoğu insanın Kurtlar Vadisi, son olarak da Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Şahinağa olarak tanıdığı Tanülkü'nün hikayesi dizi olacak kadar çarpıcı... 1970'den beri siyasi nedenlerle girip çıkmadığı cezaevi kalmadı. Üstelik o sadece mahkumların değil, onların çocuklarının da hayatlarına umut olmuş. 14'ünü cezaevinden edindiği 26 evladı var. Ve o evlatlardan çoğu üniversiteyi onun sayesinde bitirip hayata atıldı. Şu anda mezun olanlardan iki si isavcı, biri ise avukat oldu. Turgay Tanülkü, “Çocuğum olamadığı için her Anneler Günü’nde karımdan özür dilerim, ona bir evlat veremedim diye. Ama bu güzel insanlar evlatlarını emanet ettiler bana. Dolayısıyla büyük bir ailem var” diye konuştu.

GÖRDÜĞÜ İŞKENCE YÜZÜNDEN ÇOCUK YAPMA YETİSİNİ KAŞBETTİ

Oyuncu Turgay Tanülkü, Esenler Belediyesi’nce düzenlenen ‘Film Gibi’ söyleşisine konuk oldu. 18 yaşında siyasi suçlu olarak girdiği cezevinde gördüğü işkenceler yüzünden çocuğu olmayan Tanülkü “Çocuğum olamadığı için her Anneler Günü’nde karımdan özür dilerim, ona bir evlat veremedim diye. Ama bu güzel insanlar evlatlarını emanet ettiler bana. Dolayısıyla büyük bir ailem var” dedi. 

Tanülkü; evlat edindiği çocukları şöyle anlattı: 

“1981’de ilk kez bir çocuğun bakımını üstlendim. Şimdi 45 yaşında. Oğullarım, kızlarım, torunlarım var. Çocuklarımın bir kısmına dostlarım bakıyor. Beş ayrı evde büyüyorlar. Küçük olanlar Uşak’ta köyde yaşıyor.

İlkokul, ortaokul, liseyi Uşak’ta okuyorlar. Üniversiteyi İstanbul, Ankara, İzmir’de kazanmak zorundalar. 17 tanesi üniversitede öğrenim görüyor. İkisi savcı, biri avukat oldu. Toplam 101 evladım var. Ailemiz gün geçtikçe gelişiyor.”
 

Şimdi Tanülkü’ evlatlık edindiği 26 çocuğunun hepsiyle de ayrı ayrı gurur duyuyor ama kızı 
‘Savcı Merve Sultan Elgün’ün yeri  bir başka

“KİMSEYE MİNNETİMİZ YOK”

Çocukların bakımını dizi ve tiyatrodan kazandıklarıyla karşılayan Turgay Tanülkü, “Bir çay ocağımız var, eşimle yaptık. Birinin elbisesini diğeri tamir edip giyecek kadar samimi. Savcı olan oğlum, ortaokulda ona aldığım telefonla üniversiteyi bitirdi. Zengin değiliz ama şükür, kimseye minnetimiz yok” dedi. (Kazete Haber Merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz