İzmir'e dernek statüsünde ilk oda tiyatrosu

Bi Dünya Tiyatro Sahne ve Görsel Sanatlar Topluluğu Derneği'nin başkanı Deniz Turhan Hotiç, " Bir sivil toplum girişimi olan Bi Dünya Tiyatro Oda Tiyatrosu’nu profesyonel ekipmanlarla donattık" dedi.


Pandemi döneminde tüm yatırımlar durma noktasına gelirken, Bi Dünya Tiyatro Sahne ve Görsel Sanatlar Topluluğu Derneği, İzmir’in dernek statüsünde ilk profesyonel Oda Tiyatrosunu kurarak önemli bir sanat yatırımına imza attı.

Eğitmen ve danışman kadrosunda Burcu Başaran Yanger, Can Çelebi, Cenk Oral, Deniz Turhan Hotiç, Melike Aslı Kılan, Sabire Nur Banu Öztürel, Yılmaz Tüzün, Yunus Emre Bozdoğan gibi her biri yıllardır kendi alanında pek çok başarılı işe imza atmış önemli isimlerin yer aldığı Bi Dünya Tiyatro Sahne ve Görsel Sanatlar Topluluğu Derneği; tüm sanatseverlerin İzmir’deki buluşma noktası olmayı hedefliyor.İzmir Karşıyaka'da geçen yıl 31 aralık ayında kurulan derneğin Başkanı Deniz Turhan Hotiç, İzmir’in dernek statüsündeki İlk Oda Tiyatrosu’nda, COVID-19’a dair titizlikle tüm önlemlerini aldıklarının, atölye kayıtlarını ise sınırlı tuttuklarını söyledi.

Her gün her gece bir etkinlik

Başkan Deniz Turhan Hotiç, “Yaklaşık 10 aydır büyük titizlikle hazırladığımız Karşıyaka Bostanlı’daki tiyatromuzu profesyonel ekipmanlarla donattık. Bir sivil toplum girişimi olan Bi Dünya Tiyatro Oda Tiyatrosu’nu, sahne ve görsel sanatlar etkinliklerinin, deneyim atölyelerinin sunulduğu bir alan ve proje üretim merkezi olarak tasarladık. Yaşı ne olursa olsun, “Hayalimde ve içimde ukdedir tiyatro!” diyen tüm tiyatro severler için bir deneyimleme ortamı yaratmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Bi Dünya Tiyatro, Sahne ve Görsel Sanatlar Derneği olarak kısa ve orta vadeli planlarından da bahseden Başkan Deniz Turhan Hotiç şöyle konuştu:

 “Mümkün olan her gün ve her gece için sanatseverlere katma değer sözü verdiğimiz muhteşem bir akış ve oyun, şiir, edebiyat solunacak birbirinden değerli etkinlikler planladık. Görsel keyif yaşatacağını bildiğimiz sergilerin yanında akademik bilgilerimizi paylaşacağımız kişisel gelişim temelli ‘Deneyim Atölyelerini ise çocuklar ve yetişkinlere özel olarak şekillendirdik. Tiyatro Oyunculuğu ve Teknikleri, Diksiyon, Dublaj, Oyun Yazarlığı, Reji Defteri, İnteraktif Senaryo Yazım Tekniği, Masal Tiyatrosu, Yaratıcı Drama, Fotoğrafçılık, İçimdeki Clown, Ben Değerliyim, Şiddetsiz İletişim, Maske Atölyesi, Butafor Yapımı Teknikleri, Oyun İnceleme ve Çözümleme gibi başlıklardan oluşan yirmiyi aşkın atölyemiz var. Derneğimize katkı sağlamak ve atölyelerimize katılmak isteyen herkes web sitemiz bidunyatiyatro.org ve Instagram’da
bidunya_tiyatro adresinden bizlerle iletişime geçebilir.” (Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz