'Çağını aşan yazar' Oğuz Atay 86. doğum gününde Doodle oldu!

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google Tutunamayanlar, Korkuyu Beklerken, Tehlikeli Oyunlar, Eylembilim gibi kitapların yazarı, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Oğuz Atay'ı Türkiye'deki kullanıcıları için Doodle olarak sundu.


 Özel günlerde kullanıcılarını şaşırtmaya devam eden arama motoru devi Google, ünlü yazar Oğuz Atay'ın 86. yaş günü için doodle hazırladı. Oğuz Atay görselinin yer aldğı Google ana sayfasına tıklandığında, yazarın hayatı, kitapları ve biyografisiyle ilgili bilgiler öğreniliyor.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü'nü kazanan Oğuz Atay'ın öldükten sonra iki kitabı daha yayımlandı.

Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayımlan Atay'ın sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamazken, ölümünden sonra kitapları büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı. 2007 yılından beri Kastamonu Valiliği kendisi adına Oğuz Atay Edebiyat ödülleri veriyor.

 Büyük yazar Atay'ın hayatında birçok önemli ayrıntı bulunuyor...OĞUZ ATAY’IN HAYAT HİKAYESİ

Oğuz Atay 12 Ekim 1934’te İnebolu Kastamonu’da doğdu.

 Babası, 11 yıl ( VI., VII., dönem Sinop, VIII. Dönem Kastamonu) CHP  Milletvekilliği yapan Cemil Atay'dır. 

12 Ekim 1951'de bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Koleji‘ni, 1957'de de İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirdi.

Üç yıl sonra İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü'nde öğretim üyesi oldu. 

1975'te doçent olan Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı. 

Oğuz Atay, Tutunamayanlar‘ın 1971-72'de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü‘nü kazandı.

HAKKINDA AZ BİLİNENLER

– Gençlİk yıllarında karikatürle ilgilendi

 • – En sevdiği yazarlar Dostoyevski ve Kafka’ydı.
 • – İlk romanı Tutunamayanlar’ı ilk okuyan Vüs’at O. Bener’di.
 • – Tutunamayan kitabındaki karakterler aslında kendi hayatından arkadaşlarıydı.
 • – En büyük hayranlarından biri Orhan Pamuk’tu.
 • – Kısa film yönetmenliği de yaptı. Ancak çektiği film kayboldu.
 • – Kaybolan Günlüğü Marmara Üniversitesi’nden bir öğrencinin çantasından çıktı.
 • – Son sözleri “Sevinmeyin, daha ölmedim” oldu.

Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu"nu yazamadan 13 Aralık 1977'de, İstanbul'da hayatını kaybetti.. Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'na defnedildi.

Ölüm onu Mecidiyeköy’deki arkadaşı Altay Gündüz’ün evinde yakaladı. Oğuz Atay banyodadır ve uzun süre çıkmaz, bu durumdan endişe duyan ev halkı seslenir ve “Sevinmeyin, daha ölmedim.” cevabının muzipliğiyle gülmeye koyulurlar. Aradan bir süre daha geçer ve Oğuz Atay dışarı çıkmaz. Bunlar yazarın son sözleridir.

oguzatay2
 
YAYINLANMIŞ ESERLERİ

Tutunamayanlar (1972)
Tehlikeli Oyunlar (1973)
Bir Bilim Adamının Romanı (1975)
Korkuyu Beklerken (1975)
Oyunlarla Yaşayanlar (1975)
Günlük (1987)
Eylembilim (1998)

POSTMODERNİST ROMAN KATEGORİSİNDE İLK ESER VEREN YAZAR

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, eleştirmen Berna Moran tarafından, “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak nitelendirilmiştir. Moran'a göre Tutunamayanlar'daki edebi yetkinlik, Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır.

Eserlerinde düşle gerçeğin birbirine karışması, üstkurmacanın kurgunun ana ilkesi olması Oğuz Atay’ı postmodernist roman kategorisinde eser veren ilk Türk yazar yapmıştır.

‘TÜRKİYE'NİN RUHU'NU YAZAMADAN VEFAT ETTİ

Atay'ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar'ı 1973'te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikâyelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911-1967 yılları arasında yaşamış Prof. Mustafa İnan'ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı‘nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. 

Öldükten sonra 1987'de Günlük, 1998'de ise Eylembilim adlı kitapları yayımlanmıştır. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamayan Atay'ın kitapları ölümünden sonra büyük ilgi gördü ve defalarca basıldı. Yıldız Ecevit'in hazırladığı Oğuz Atay biyografisi Ben Buradayım… 2005 yılında yayınlandı. Türk edebiyatında yazdığı Tutunamayanlar ile post-modern tarzda eser veren ilk yazar Oğuz Atay'dır.

TUTUNAMAYANLAR

Oğuz Atay, özellikle Tutunamayanlar romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır. Kastamonu Valiliği kendisi adına 2007 yılından beri Oğuz Atay Edebiyat ödülleri veriyor.

TİYATRO OLARAK SAHNELENEN ESERLERİ

Korkuyu Beklerken eseri 2008 yılında Öteki Tiyatro tarafından tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir.

Tehlikeli Oyunlar romanı, 2009 yılında Seyyar Sahne tarafından aynı adla tiyatro oyunu olarak uyarlanarak sahnelenmeye başlanmış ve hâlen sahnelenmektedir. 

Bir Bilim Adamının Romanı adlı biyografik eseri de 2012 yılında Bir Bilim Adamının Oyunu: Mustafa İnan adıyla Te Sahne tarafından tiyatroya uyarlanarak sahnelenmeye başlanmıştır.OĞUZ ATAY MESAJLARI 

 • "Seni tanımadan önce ağaçların çiçek açtığı ve yaprak döktüğü mevsimleri hep kaçırırdım."
 • "Seni görmek istiyordum kısacası. İnsan görmekle bile bazı şeylerin ağırlığına dayanabilir, avunabilir, hayal kurmağa devam edebilir. Sen anlamazsın tabii. Anlamak için insanın bazı eksik yönleri olmalı."
 • "Bazılarımız şiirlere, şarkılara, filmlere, kitaplara tutunuyor. Sanırım artık insan, tutunamıyor insana."
 • "Beni anlamıyorlardı. Zarar yok. Zaten beni, daha kimler anlamadı. "Ben iç dünyama dönüyorum. Orada hayal kırıklığına yer yok."
 • "İlk yalanı söyledikten sonra bir daha konuşmamalı insan."
 • "Kendimle konuşurken bile onun hoşuna gitmeye çalışıyordum."
 • "Herkesin istediği gibi yaşadığı uzak bir ülkenin özlemini duyuyorum."
 • "Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. "
 • "Hep geçer diyorlar ya Olric. Sence geçer mi?
 • Geçer elbet efendim; bazısı teğet geçer, bazısı deler geçer, bazısı deşer geçer, bazısı parçalar geçer. Ama mutlaka geçer."
 • "Seni tanımadan önce ağaçların çiçek açtığı ve yaprak döktüğü mevsimleri hep kaçırırdım."
 • "Çünkü sevmek yarıda kalan bir kitaba devam etmek kadar kolay bir iş değildi."
 • "Oysa bizim bütün güzeIIiğimiz, yaşadıkIarımızIa düşündükIerimiz arasındaki acıkIı çeIişkinin yansımaIarından ibaretti."
 • "Hayatı daha ne kadar ıskalayacağız Olric? Oklarımız bitene kadar efendim.”
(KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz