Türk tiyatrosunun 'Arap Bacı'sı Gelenbe ölümünün 16. yılında anılıyor

"Tevfik Gelenbe Tiyatrosu"nu kurarak genç oyunculara destek veren Gelenbe, Uğurlugiller dizisindeki "Arap Bacı" rolüyle hatırlanıyor.


Uzun süredir kanser tedavisi gören ve 18. Ekim. 2004 tarihinde sağlık durumunun ağırlaşması üzerine Acıbadem Hastanesi’nde Yoğun Bakım Servisi’nde tedavi altına alınan sanatçı Tevfik Gelenbe 20  Ekim 2004 yılında hayatını kaybetti.  

Gelenbenin naaşı 21 Ekim2004 tarihinde Perşembe günü Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen törenin ardından, Söğütlüçeşme Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa verilldi.

GELENBE KİMDİR?

Türk Tiyatrosu’nun ‘Arap Bacı’sı (Bacı Kalfa) olan usta sanatçı Tevfik Gelenbe, İstanbul’da 1931 yılında doğdu. Babasının işi dolayısıyla ilkokul ve ortaokul eğitimini Muğla'da tamamladı.

Daha sonra Vefa Lisesi'ni bitiren, bu esnada soba tamirciliği, oto elektrikçiliği,  sünger avcılığı, gazete mürettipliği, muhasebecilik ve profesyonel futbolculuğun da arasında bulunduğu pek çok işte çalışan Gelenbe, 1960 yılında  sanat yaşamına İstanbul Şehir Tiyatroları'nda başladı.

1969’da ‘Tevfik Gelenbe Tiyatrosu’nu kurdu. Tiyatroya 44 yılını veren Gelenbe, yaklaşık 22 yıldan bu yana tiyatrosunda genç oyunculara ücretsiz eğitim veriyordu.

Gelenbe, tiyatro oyunlarının yanı sıra radyoda yayınlanan ve yıllar sonra televizyon dizisi olarak da çekilen ‘Uğurlugil Ailesi’ adlı eserde canlandırdığı ‘Bacı Kalfa’ tiplemesiyle sanatseverlerin gönlüne taht kurdu. 

Sevim Gelenbe ile evli olan usta sanatçının, Ecem adlı kızı ile Arkın adında oğlu bulunuyor.
       
SANAT DÜNYASI ÜZÜNTÜLÜ

Usta sanatçı Tevfik Gelenbe’nin vefatından büyük üzüntü duyan sanatçı dostları, “Gelenbe’nin, mesleğine saygılı, tiyatroda örnek bir kişi olduğunu” vurguladılar . (KAZETE)Yorumlar:

Yorum Yaz