British Council 'dan Kadın Sanatçılar İçin #KültürdeKadınGücü Destek Programı

British Council Türkiye, Kültürde Kadın Gücü programı kapsamında müzik, tiyatro ve dans alanlarında çalışan kadın sanatçılar için bir Destek Programı başlatıyor. Son başvuru tarihi: 29 Kasım 2020, Pazar


British Council’ın Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışan kadın yaratıcıları ve sivil toplum aktivistlerini desteklemek ve onlarla birlikte çalışmak üzere başlattığı Kültür Sanatta Kadın ve Liderlik programı Kültürde Kadın Gücü Araştırması ile başladı.

Program, Birleşik Krallık'taki kadın liderlerin mesleki gelişim programı, Birleşik Krallık’tan kadın sanatçıları sergileyen kuruluşlar için #KültürdeKadınGücü destek programı, Açık Radyo'da cinsiyet eşitliği üzerine bir radyo programı olan Festival Alanı ve ardından Haziran 2020’de dijital WOW Global24 festivaline İstanbul’un katkısı ile devam etti ve Dünya Kadınları Festivali İstanbul ile, Mart 2021'de dijital olarak gerçekleştirilecek.

British Council Türkiye internet sitesinden yapılan açıklama şöyle;:

"WOW - Women of the World , 2010 yılında ilk WOW Festivali’nin Southbank Centre’da düzenlenmesiyle Jude Kelly tarafından kuruldu . O günden bu yana dünyanın pek çok yerini gezerek iki milyondan fazla kişiye ulaşan WOW Festivalleri kadınları ve genç kızları destekliyor, onların karşılaştıkları güçlükleri açık yüreklilikle ele alıyor. WOW altı kıtada 65’ten fazla festivale imza attı, iki milyondan fazla kişiye ulaştı. WOW Festivallerinin küresel ortaklarından biri olan British Council, Mart 2021’de düzenlenecek WOW Festival İstanbul’un duyurusunu yapmaktan gurur duyuyor. 

WOW İstanbul, özellikle yaratıcı sektörlerdeki kadın profesyoneller ile sivil toplum arasında işbirliklerini mümkün kılan güvenli, sıcak ve kapsayıcı bir dijital paylaşım ve etkileşim alanı yaratacak.

Bunu desteklemek için, İstanbul'dan dört kadın sanatçının müzik ve sahne sanatları (tiyatro veya dans) çalışmalarını WOW İstanbul'da çevrimiçi olarak sunmaları için yeni bir Destek Programı açık çağrısı başlatıyoruz.

Destek Programının amaçları: 

-kadın müzisyenlerin, tiyatro ve dans yapımcılarının toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki fikirlerini dile getirmeleri ve sanatlarını ve yeteneklerini dijital ortamda çeşitli, kapsayıcı ve yenilikçi programlar yoluyla sergilemeleri için fırsatlar yaratmak.

-Pandemi sebebi ile izleyicilerin kalabalık ve kapalı alanlara girmemelerinin tavsiye edildiği bu dönemde sanatçıların izleyicilerle bağlantı kurmaları fırsatını sağlamak.

-Türkiye'den kadın sanatçıların sanatsal mükemmeliyetini paylaşmak, kutlamak ve yaygınlaştırmak.

Son başvuru tarihi 29 Kasım 2020 Pazar’dır. Lütfen formu doldurup, bu bağlantı üzerinden 29.11.2020 23:59 GMT + 3'e kadar gönderin. Daha fazla sorularınız için lütfen zeynep.aybar@britishcouncil.org.tr ile iletişime geçin."

Yorumlar:

Yorum Yaz