Cavit Çağlar, yola çıktığı yayın ekibini HDP'yi desteklemekle suçladı, Olay TV'yi kapattı

“İktidar baskı yaparsa kolayı var, televizyonu kapatırım” diyen Olay TV sahibi Cavit Çağlar, kanalın bugün kapanmasının ardından açıklamalarda bulundu.


Yayın hayatına 30 Kasım’da başlayan Olay TV bugün kapandı. Kanalın Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, kanalın kapanma gerekçesini açıklayarak, Cavit Çağlar’ın “Çok fazla baskı var, devam edemeyeceğim” dediğini belirtti.
 
Siyasi baskıyla ekranların kararması basın tarihine utanç gecesi olarak geçerken Olay TV'de görev yapan gazeteci Duygu Demirdağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "Yeniden buluşacağız!" mesajı verdi. 

Olay TV'nin Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar "Bu yayıncılığı daha fazla sürdüremeyeceğimizi anladık. Cavit Bey diyor ki: Bana iktidardan büyük baskı var. Kendi ifadesi. Büyük baskı var, devam edemeyeceğim dedi." ifadelerini kullandı.

Siyasi baskıyla ekranların kararması basın tarihine utanç gecesi olarak geçerken Olay TV'de görev yapan gazeteci Nazlı Bolak kanalık ekranlarının karartıldığı anları paylaşarak "Ben size o kadar güzel bir hikaye anlatacağım ki. herkes takmış kafaya tarafta taraf. Biz diyoruz ki taraf yok. Hepimiz bir olduk diyoruz. Bize güvenin diyoruz. Hadi güvenmiyorsunuz bekleyin görün diyoruz yahu. güzel günler geliyor inancınızı kaybetmeyin   Olay TV kapandı ama ekip hala burda Biz birlik olarak kapandık, birlik olarak kalacağız ve açılışımız aynen böyle alkışlarla olacak . Alkışlayın bence o kadar alkışlayın ki her şey duyulsun!" ifadelerini kullandı. 

Olay TV çalışanları, kapanmayı alkışlarla protesto ederken Sarılar, "Bizi siyaha düşürmek için baskı yapanlar utansın, bizim ayıbımız değil bu” dedi.

SARILAR  EKİBİ YENİ BİR İSİMLE YENİ BİR LOGO İLE YOLUNA DEVAM EDECEK

Kapanma kararında altında, Olay TV'nin frekans ve isim hakkını elinde bulunduran Cavit Çağlar ile kanalın yüzde 70 finansmanını sağlayan Trabzonlu iş insanı Hüseyin Köksal arasındaki anlaşmazlığın yattığı iddia edilmişti.  


 
İddiaya göre kanal, Cavit Çağlar'ın çekilmesi sonrası kanalın finansörü  Hüseiyin Köksal, Süleyman Sarılar yönetimindeki yayın ekibiyle, başka bir isimle ve yeni bir logoyla yoluna devam edecek. 

ÇAĞLAR: KANALIN LİSANSI ELİMDE, TEKRAR BAŞLAYABİLİRİM

Olay TV ekranının kararmasının ardından açıklamalarda bulunan Cavit Çağlar, DHA’ya yaptığı açıklamada, “Ben merkez sağda siyaset yapmış bu ülkeye hizmet etmiş bir kişiyim. Olay TV yayın ekibinin yaptığı yayınlar beni rahatsız etti. Tarafsız yayın yaparken HDP yayınlarına ağırlık verilmesi üzerine bu konuyu beraber iş birliği yaptığım ortağıma ilettim. Bunun üzerine "yeni bazı arkadaşları kanala ilave edip denge kuralım" dediğimde ortağım bunu kabul etmedi. Ben de bu şartlarda devam edemeyeceğim, kanaldan ayrılmak durumunda kalacağımı söyledim. Bu iş bana ders oldu. Kanalın lisansı elimde uygun bir zamanda yeni bir ekiple tekrar başlayabilirim” açıklamasını yaptı..

SİYASİ BASKIYLA KANAL KAPANMASINA TEPKİ

Olay TV'nin siyasi baskılar sonucu 26 gün sonra yayınını durdurması  muhalefet partileri tarafından tepkiyle karşılandı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Sözcüsü Murat Ongun twitter hesaplarından kınama mesajları yayınladı.

 

Yorumlar:

Yorum Yaz