Altın Küre'de 3 kadın yönetmen tarih yazdı

Altın Küre 2021 ödüllerinde en iyi yönetmen olarak üç kadın aday gösterildi. ilk kez bir yılda birden fazla kadın kısa listeye alındı.


Oscar'ların arkasındaki en prestijli film ödülü olarak kabul edilen Hollywood Foreign Press Association (HFPA) tarafından sinema ve televizyon filmleri alanında düzenlenen Altın Kürede Regina King, Chloe Zhao ve Britanya'dan Emerald Fennell, David Fincher ve Aaron Sorkin'in yanında aday gösterildi.

Fincher's Mank, altı adaylık ile en çok aday gösterilen film, TV ödüllerinde başı çeken The Crown ile adaylık sayısında eşitlendi.

Sacha Baron Cohen ve Olivia Colman, oyunculuk ödülleri için aday olan İngilizler arasında yeralıyor.

Kazananlar 28 Şubat'ta yapılacak törenle açıklanacak. Ödüller, koronavirüs salgını nedeniyle normalden iki ay sonra veriliyor.

Altın Küre 2021: Adaylıkların tamamı

David Fincher'in Citizen Kane senaristi Herman Mankiewicz hakkındaki filmi Mank, film adaylarının başını çekiyor. The Crown, Kraliyet Ailesi'ni nasıl canlandırdığı konusundaki tartışmalara rağmen en çok aday gösterilen TV şovu .

Sorkin'in The Trial of the Chicago 7 ve TV komedisi Schitt's Creek'i beşer aday ile takip ediyor.


Baron Cohen ve Olivia Colman

Baron Cohen, Borat Subsequent Moviefilm ve The Trial of the Chicago 7 filmlerindeki rolleriyle aday gösterildiler.

Olivia Colman, geçen yıl Queen in The Crown rolüyle kazandığı bir TV dizisinde en iyi kadın oyuncu adayı oldu ve yakında çıkacak olan filmi The Father için de listeye girdi.

Emma Corrin ve Josh O'Connor da sırasıyla Prenses Diana ve Prens Charles rolleriyle The Crown'a aday gösterildi.

Anya Taylor-Joy, Jane Austen uyarlaması Emma ve satranç draması The Queen's Gambit için iki ödül kazanan başka bir aktris.

En iyi yönetmen kategorisinde üç kadının varlığı, geçtiğimiz 77 yılda yalnızca beş kadın yönetmen aday gösterildikten sonra geliyor, sonuncusu 2014'te Selma için Ava DuVernay oldu.

Fennell, King ve Zhao sırasıyla Promising Young Woman, One Night in Miami ve Nomadland filmleriyle tanınıyor.

Britanya'dan Fennell, daha önce Killing Eve'in ikinci dizisinin baş yazarıydı ve The Crown'da Camilla Parker Bowles'ı canlandırırken görülebilir.

King aynı zamanda 2018 yapımı If Beale Street Could Talk filmiyle Oscar ve Altın Küre kazanan bir aktris, Çinli yönetmen Zhao ise ödül için Asya kökenli ilk kadın.

Mank ve The Trial of the Chicago 7, The Father, Nomadland ve Promising Young Woman ile birlikte en iyi film dramasına aday.

Orijinal 2006 Borat filminin devamı olan Borat Subsequent Moviefilm, Broadway'in hit Hamilton'ın Disney + kaydının yanı sıra en iyi müzikal veya komedi filmlerine aday.

Netflix filmi The Prom, zaman döngüsü komedisi Palm Springs ve pop yıldızı Sia'nın ilk yönetmenlik denemesi olan Müzik de aynı ödüle değer görüldü.

İngiliz yıldızlar Riz Ahmed, Sir Antony Hopkins ve Dev Patel, Sound of Metal, The Father ve The Personal History of David Copperfield için bir film dramasında en iyi erkek oyuncu olmaya aday.

Onlara Ma Rainey'nin Black Bottom'uyla ölümünden sonra tanınan merhum Chadwick Boseman ve Moritanya'ya aday gösterilen Fransız-Cezayirli aktör Tahar Rahim eşlik ediyor.

İngiliz Vanessa Kirby ve Carey Mulligan sırasıyla Pieces of a Woman ve Promising Young Woman filmlerinde en iyi kadın oyuncu seçildi.

Viola Davis, Andra Day ve Frances McDormand, Ma Rainey, The United States - Billie Holliday ve Nomadland'daki rolleri için bu kategoriyi tamamlıyor.

Aktör ve talk-show sunucusu Corden, Netflix sahneden ekrana uyarlamada gey bir adam rolünü üstlendiği için eleştirilmesine rağmen, The Prom için bir müzikal veya komedide en iyi erkek oyuncu seçildi.

Hamilton'ın yaratıcısı ve yıldız Lin-Manuel Miranda ve Palm Springs'in aktörü Andy Samberg, The Personal History of David Copperfield için Brit Dev Patel arkadaşı Baron Cohen'e katıldı.

Baron Cohen'in Bulgar Borat eş yıldızı Maria Bakalova, bir müzikal veya komedi kısa listesindeki en iyi kadın oyuncu olarak Anya Taylor-Joy'a katılıyor.

Kate Hudson, Michelle Pfeiffer ve Britanya'dan Rosamund Pike da sırasıyla Müzik, Fransız Çıkışı ve I Care A Lot için bu kategoride aday gösterildi.


Hugh Grant ve Nicole Kidman, The Undoing için aday gösterildi

Hugh Grant, 2019'da A Very English Scandal için kazandığı ödülün aynısı olan The Undoing için sınırlı bir TV dizisinde bir aktör tarafından en iyi performansa aday.

HBO dizisindeki rol arkadaşı Nicole Kidman, The Queen's Gambit için Taylor-Joy ve Normal People'dan Daisy Edgar-Jones gibi kadın eşdeğerine aday.

Netflix, bu yıl 22 aday adayı ile sahaya liderlik ediyor. Yedi dalda aday olan Amazon Studios'un üç katından fazla.

Kazananlar, ay sonunda New York'ta Tina Fey ve Los Angeles'ta Amy Poehler'in ev sahipliğinde düzenlenen iki ayrı törede açıklanacak.(BBC)


Yorumlar:

Yorum Yaz