Tutuklu şair Çomak’a Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği

Galler PEN, 27 yıldır tutuklu şair İlhan Sami Çomak'a onursal üyelik verdi.


Galler PEN Başkanı Menna Elfyn tarafından kaleme alınan mektupta, ‘’Büyük bir memnuniyetle, Galler PEN'in, sizi Galler PEN Uluslararası Onursal Üyesi olmaya davet ederek, çalışmalarınızı tanımayı oybirliğiyle kabul ettiğini tarafınıza bildirmek için yazıyorum’’ ifadeleri kullanıldı.

PEN Norveç ve PEN Galler işbirliği ile, şair İlhan Sami Çomak'ın ve Galler PEN tarafından kendisine layık görülen Galler PEN Uluslararası Onursal Üyeliği’nin verilmesi ve doğum gününü kutlamak amacıyla 8 Mart tarihinde online bir müzik ve şiir etkinliği düzenlenecek. Etkinlik, GMT saati ile 17.00’da ve Türkiye saati ile 20.00’da gerçekleşecek.

ONLİNE MÜZİK VE ŞİİR ETKİNLİĞİ

Şarkıcı Suna Alan’ın Nûdem Durak ve tüm politik tutsaklar için bestelediği Dargerînok (Sarmaşık) isimli şarkısı ile başlayacak olan etkinlik, PEN Norveç Türkiye Danışmanı Caroline Stockford’ın konuşması ile açılacak. Şair Çomak’ın annesinin de katılacağı etkinlikte, Çomak’ın vasisi İpek Özel de mesajlarını iletecek.

İki bölüm şeklinde gerçekleşecek etkinliğin ilk programında; Alice Oswald, Galler PEN Başkanı Menna Elfyn, Norveçli şair Aasne Linnestå ve Yeni Zelandalı şair Sophia Wilson şiir okuyacak. Devamında şair Çomak’ın çalışmalarını anlatacak Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi Hakkı Zariç’in ardından şair Nilay Özer, Çomak’ın bir şiirini okuyacak. Ardından Çomak'ın Onursal Üye seçilmesine dair Galler PEN'e yönelik ele aldığı mesajı okunacak.

Etkinliğin ikinci bölümünde Caryl Bryn, Çomak'ın "Burda Neler Yok" şiirini Galce arp eşliğinde okuyacak. Çomak için şiirlerini okuyacak üç Amerikalı şairin ardından program, Çomak'ın şiirlerinin operatik yorumu ile Øivind Hånes ve Karsten Brustad'ın videosunun gösterimi gerçekleşecek.

Şair Çomak'a doğum günü mesajlarının da bırakılabileceği online etkinliğe kaydolmak için caroline@norskpen.no adresine e-posta gönderilebilir. 

PEN'İN MEKTUBU

Galler PEN’den tutuklu şair Çomak’a Uluslararası Onursal Üyeliği mektubu şöyle:

"Sevgili İlhan,
Büyük bir memnuniyetle, Galler PEN'in, sizi Galler PEN Uluslararası Onursal Üyesi olmaya davet ederek, çalışmalarınızı tanımayı oybirliğiyle kabul ettiğini tarafınıza bildirmek için yazıyorum. Bu, ülkenizin edebiyatına Türkçe yazan bir Kürt şair olarak olağanüstü katkınızı takdir etmek ve aynı zamanda merkezimizin de yer aldığı PEN Norveç tarafından başlatılan projeyi takiben dünya çapında okuyucusu olan bir şair olarak artan tanınırlığınızı tanımak içindir.

Sadece bir şair ve edebi şahsiyet olarak çalışmalarınızı değil, tüm engellere rağmen dünya şiirini bu güzellikle zenginleştirme biçiminizi de takdir ediyoruz. Bizler, hapiste geçirdiğiniz yıllar boyunca, şair Haydar Ergülen'in deyimiyle, "her şeyi şiire dönüştürmeyi" başardığınız gerçeğini takdir ediyoruz. Doğanızı saran umut ve özgürlük duygusu, şiir, özgür ifadeyi savunmak ve Galce ve İngilizce'de geniş kitlelere edebi ifadeyi büyütmek ve teşvik etmek olan Galler PEN'de ulaşmak istediğimiz hedefe iyi oturuyor.

Bu nedenle, Galler PEN'in ilk, açılış törenindeki Uluslararası üyesi olma davetimizi kabul edeceğinizi umuyoruz. Aslında size verdiğimiz onur üyeliğinin, sizi şiirde kardeşimiz ve merkezimizin gururlu bir üyesi olarak kabul etmenin bizim için daha büyük bir onur olduğuna inanıyoruz. Çalışmanızı daha da fazla tanıtmanın ve vizyonunuzu ve sözlerinizi Galler halkıyla, kendi dilimizde ve ait olduğunuz küresel şiirsel toplulukla paylaşmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyoruz.


Yorumlar:

Yorum Yaz