Marmaris'te 16. Uluslararası Kadın ve Sanat Festivali başlıyor

16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi'nde 8 Mart 2021 Pazartesi günü başlayacak.


Marmaris Belediyesi katkıları ile gerçekleşen bu yılki festivale, Armutalan Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor. Marmaris Kent Konseyi, Marmaris Ressamlar ve Yazarlar Derneği, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği, Sığla Kültür Sanat ve Çevre Derneği, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Kültür Kentleri Birliği, Marmaris Filarmoni Derneği, İzmir Su Grubu ve İzmir Özgün Baskı Grubu işbirliği ile gerçekleşen festivale Güzel Sanatlar ve Geleneksel El Sanatları konusunda üretim yapan yaklaşık altmış sanatçı eserleri ile katılıyor.

16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi'nde 8 Mart 2021 Pazartesi günü başlayacak. Her gün saat 11.00-18.00 arası pandemi kurallarına uygun olarak ziyaret edilecek sergiler ve etkinlikler 28 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek.Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat, festivale ilişkin şu bilgileri verdi:

“Geçen yıl Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen açılışımızla 15.Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Karma Güzel Sanatlar Sergisine katılan katılımcılarımız bu yıl pandemi engeline takılan performanslarını yenileyerek 16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivalinde yerlerini tekrar almışlardır. Bu festivalimizle, Armutalan Kültür Merkezi Tarik Akan Konser ve Toplantı Salonu Fuayesinin de Güzel Sanatlar Galerisi olarak hizmete girmesinin ilk adımını atıyoruz. Dileğimiz bu butik galeri daha nice sergilere ev sahipliği yaparken, Marmaris Belediyesi’nin daha kapsamlı, proje olarak gerçek anlamda ulusla arası etkinliklere ev sahipliği yapacak, içinde Kent Müzesi’nin de yer aldığı bir Kültür Sanat Merkezini bir an önce hayat geçirmesidir. Festivalimizin hayata geçmesine katkı koyan tüm sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetim ve idare ile sanatçı - sanatseverlere teşekkür eder, sağlıklı sanat dolu günler dilerim.”

FESTİVAL PROGRAMI

8 Mart günü saat 11.00 de yapılacak açılışın ardından, yazarlar kitaplarını imzalayacak, sanatçılar workshop çalışmaları ile ziyaretçileri bilgilendirecek.

8 Mart Saat 12.30

Festival açılış filmi olarak, Yönetmen Biket İlhan tarafından çekilen, Hilal-i Ahmer “Hanımlar Merkezi” gösterimi yapılacak.

13 Mart Cumartesi günü Saat 11.00 – 13.00 arası el sanatları atölye çalışması Saat 15.00 – 17.00 arası Oya Dirikcan ve Çağrı Çağın tarafından Masal Atölyesi sunumu gerçekleşecek.

Açılıştaki Karma Güzel Sanatlar Sergisi; 18 Mart tarihinde İki Müzisyen Bir Sergi “Sesler ve Renkler” ve
İzmir Özgün Baskı Grubu Tasarımları ile renklenecek.

19 – 20 – 21 Mart 2021 tarihleri arasında Dünya Şiir ve Öykü Günü etkinlikleri gerçekleşecek,

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü “Altan Karındaş’a Saygı Gecesi” olarak hayat geçirilecek.

Yorumlar:

Yorum Yaz