Rasim Öztekin’e hüzünlü veda: Işıklara uğurlandı

Kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı İstanbul Siyami Ersek Hastanesi'nde 62 yaşında hayatını kaybeden tiyatro sinema ve dizi oyuncusu Rasim Öztekin için Ses Tiyatrosu'nda veda töreni düzenlendi. Sağlığı nedeniyle törene katılamayan Ferhan Şensoy ise gönderdiği mektupta "Bir gün ben de geleceğim gökyüzüne. Buluşuruz gökyüzünde neşeli bir meyhanede" ifadelerini kullandı.


Türk tiyatro ve sinemasının usta oyuncularından ‘Seksenler" dizisinin ‘Fehmi Baba’sı Rasim Öztekin pazar günü öğle saatlerinde fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı. Kalbi duran sanatçı, yapılan müdahaleler sonrasında hayata döndürülmüş ve yoğun bakıma alınmıştı. Doktorlar “Durumu ciddi, hayati tehlikesi var” açıklamasını yapmıştı.Pazartesi günü usta oyuncudan acı haber geldi. 62 yaşında hayata veda eden Rasim Öztekin bugün son yolculuğuna uğurlandı.Öztekin’in Türk bayrağına sarılı ve üzerine Galatasaray bayrağı da konulan tabutu, önce mezun olduğu Galatasaray Lisesi’ne getirildi. Buradaki törenin ardından cenazesi Öztekin’in profesyonel tiyatro hayatına başladığı Ses Tiyatrosu  önüne getirildi.

SEVENLERİ YALNIZ BIRAKMADI

Tören mangası usta oyuncunun tabutuna omuz vererek, tiyatro sahnesine  koydu. Ailesi, sevenleri ve sanat camiasından çok sayıda kişi, Rasim Öztekin'in için son görevlerini yapmak üzere tiyatro salonuna geldi.Törene katılanlar arasında  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Okan Bayülgen, Rasim Öztekin'den  İzmail Dümbüllü'nün kavuğunu devralan Şevket Çoruh, Şoray Uzun, Derya Baykal da vardı.

İMAMOĞLU: ÇOK ÖZEL BİR İNSANI UĞURLUYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Çok özel bir insanı uğurluyoruz. Kavuk sürecinin devriyle ilgili geldiğinde hayat her şeyi getirebilir. Sağken bunu devretmek istiyorum. Üzerimde yük diye tabir etmişti. Mekanı cennet olsun” dedi."BÜTÜN USTALARIN YANINDA BENİM DE YETİŞMEMİ SAĞLADI"

Usta oyuncunun kızı Pelin Öztekin de babasına kendisine kattıkları için teşekkür ederek, "Benim ilk aşkım, ustam olduğu, bana her şeyi öğrettiği için babama çok teşekkür etmek istiyorum. Bütün ustalarının yanında benim de yetişmemi sağladı. Ben burada büyüdüm. Bu sahnede, onu izleyerek büyüdüm. Bu sahneye böyle çıkmak istemezdim babamla. Ama bak baba, birlikte aynı sahnedeyiz. Onu çok seviyorum"  diye konuştu. 

FERHAN ŞENSOY: BULUŞURUZ GÖKYÜZÜNDE

Usta oyuncu Ferhan Şensoy'un kızı Derya Şensoy da Rasim Öztekin'in vefatı dolayısıyla tüm sevenlerine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Derya Şensoy, sağlığı el vermediği için törene katılamayan babasının, Öztekin için yazdığı mektuptan alıntı yaparak, şunları aktardı:

"Rasim, Ortaoyuncular'ın amatör kolu Nöbetçi Tiyatro'dan yetişti. Kısa sürede Ortaoyuncular'a katıldı. Kavuğumu ona devrettim. Ortaoyuncular'da çok başarılı bir dönem yaşadı. Kimi rahatsızlıklarından ötürü sahneyi bıraktı. Kavuğu Şevket Çoruh'a devretti. Günü geldi, uçtu gitti gökyüzüne. Kavuklu fotoğrafı asılı durur Ses 1885'te. Bir gün ben de uçup geleceğim gökyüzüne. Buluşuruz gökyüzünde neşeli bir meyhanede."

Oyuncu Şevket Çoruh “Çok üzgünüz, çok büyük bir ustayı kaybettik. Bugün de töreni için Orta Oyuncular Ses Tiyatrosu’ndayız. Herkesin başı sağ olsun. Ustamız, hocamız yıllarca tiyatroda oyunlarını seyrettiğimiz çok önemli bir abi. İlk duyduğumda çok üzüldüm, toparlayacağını düşünüyorduk ama bizim için de şoke oldu” diye konuştu.

Oyuncu Derya Baykal da “Birlikte pek çok oyunda bulunduk. O tiyatronun mihenk taşıdır. Bugün tiyatro camiasının acısı çok büyük” ifadelerini kullandı.“BU SAHNEYE BÖYLE ÇIKMAK İSTEMEZDİM”

Babasına veda eden Pelin Öztekin,  “Ben burada büyüdüm. Bu sahneye böyle çıkmak istemezdim. Onu çok seviyorum” deyip gözyaşlarına boğuldu.

Öztekin’in cenaze namazı buradaki törenin ardından saat 15.00’te Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak. Öztekin’in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

 

Ses Tiyatrosu'nda düzenlenen törenin ardından Öztekin, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
(DHA)

Yorumlar:

Yorum Yaz