Tunceli Belediyesi, Kültür, Sanat, Edebiyat Kütüphanesi ve Müzesi kuruyor

Tunceli'nin TKP'li Belediye Başkanı Maçoğlu ile araştırmacı-yazar Mesut Özcan imzaladıkları iş birliği protokolü ile kütüphane ve müze çalışmaları başladı.


Tunceli (Dersim) Belediyesi “Kültür, Sanat, Edebiyat Kütüphanesi ve Müzesi” kurma kararı aldı. 

Türkiye'nin Komünist Başkan' olarak tanıdığı Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile araştırmacı yazar Mesut Özcan bir araya gelerek Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi ve Müzesi kurulmasına dair iş birliği protokolünü karşılıklı olarak imzaladılar.

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK

Kentte halka, özellikle gençlere ve öğrencilere yönelik kültürel faaliyetler, eğitim, yardımlaşma, maddi ve manevi destek uygulamalarına yönelik desteklenecek ve uygun görülecek faaliyetler kapsamında kurulması kararlaştırılan Vecihi Timuroğlu Kütüphanesi ve Müzesi, böylelikle Türkiye’de bu amaçla kurulan ilk kütüphanelerden ve müzelerden biri olacak.

Kütüphanede, Dersim tarihi, kültürü ile ilgili birçok eserin ve belgenin yanı sıra, yazarından imzalı birçoğu yazarından imzalı yaklaşık 30 bin civarında kitap yer alacak. Yine, başta bazı şair ve yazarın birbirlerine yazdıkları mektup olmak üzere farklı kişilerin farklı dönemlerde yazdığı yaklaşık 1000 civarında mektup, fotoğraf ve bir de resim galerisi yer alacak.

Yorumlar:

Yorum Yaz