'Aşağı bakmayan' iki sinemacıya SİYAD ve İFSAK'dan ödül

Geçtiğimiz günlerde 53. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ve İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK)'ın 27. kez düzenlediği festivalde Sinema Emek Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül kazanan iki sinemacının "aşağı bakmayan" Boğaziçi Üniversitesi'nin akademisyenleri olması dikkati çekti.


Belgesel sinemacı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Can Candan SİYAD Onur Ödülü'ne değer görülürken, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Genel Koordinatörü Zeynep Ünal da İFSAK'ın Sinema Emek Ödülü'nün sahibi oldu.

Akademisyen Can Candan, 53. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Türkiye Sineması Ödülleri kapsamında verilen SİYAD Onur Ödülü'ne oyuncu Nur Sürer ile birlikte değer görüldü.

Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi Genel Koordinatörü Zeynep Ünal da bu yıl 27. kez düzenlenen İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) Kısa Film Festivali'nde verilen Sinema Emek Ödülü'nün sahibi oldu.

Ödülünü "direnenlere" adadı

Can Candan, bugün çevrimiçi olarak yayınlanan ödül töreninde daha önce kaydedilen mesajında şöyle konuştu: 

Bugün Boğaziçi direnişinin 61. günü. Biraz önce Boğaziçi Üniversitesi'nde Rektörlük binasına 45. kez arkamızı döndüğümüz Üstün Ergüder Meydanı'ndan hepinize kocaman bir merhaba!" Sevgili sinema yazarı dostlar, itiraf etmeliyim ki, bu ödülle beni çok şaşırttınız. Ben daha ne yaptım da böyle bir Onur Ödülü'nü hak ettim diye düşündüm. Tabii ki çok mutlu oldum, onur duydum. Hele de Türkiye'de sinemaya bunca emek vermiş sevgili Nur Sürer ile bu ödül vasıtasıyla yan yana durabilmek büyük bir onur benim için. SİYAD'a çok çok teşekkür ediyorum. Benim için çıtayı yükselttiniz, şimdi bu ödülün hakkını verebilmek için daha da çok çalışmam gerekecek. Biz belgeselciler hak mücadelelerini, direnişleri ve direnen insan hikâyelerini pek severiz. Bu hikâyeler daha güzel bir dünyanın mümkün olduğunu bize gösterip ümidimizi tazeler, bize güç verir. Bu kıymetli ve anlamlı ödülü de Boğaziçi Üniversitesi'nde ve Türkiye'nin her üniversitesinde farklı şekillerde direnen tüm dostlar adına kabul ediyorum.

Zeynep Ünal, ödülünü "Aşağı bakmayanlar"a adadı

İFSAK'tan yapılan açıklamada ise Zeynep Ünal'ın, "Türkiye sinemasının son 20 yılında, Ankara Uluslararası Film Festivali, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ve Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi (MAFM) çatısı altında istikrarla sürdürdüğü fark yaratan çalışmaları ile Türkiye'de film festivali kültürünün gelişmesine, kısa filmin kurumsallaşmasına ve saygınlık kazanmasına, gerçekleştirdiği yayınlar, paneller ve eğitimlerle sinemamızın nitelikli sinemacılar ve sinefiller kazanmasına değerli katkılar sunduğu için" ödüle değer bulunduğu belirtildi.

Ünal, 13 Mart'ta çevrimiçi gerçekleşen söyleşide şöyle dedi:

 "Bu ödülü 4 Ocak 2021'den bu yana bir ülkenin geleceği için direnen, yan yana duran, vazgeçmeyen, aşağı bakmayan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerine ve tutuklanan, ev hapsinde olan, her gün Güney Meydan'da mücadeleye devam eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine adıyorum."

Zeynep Ünal kimdir?

Zeynep Ünal, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'ni (MAFM) 2011'den beri yönetiyor.

MAFM, Mithat Alam tarafından Aralık 1999'da sinema bölümü bulunmayan Boğaziçi Üniversitesi'nde sinemaya ilgi duyan öğrencilere kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam yaratmak ve fikir aşamasından üretim aşamasına kadar sinemanın farklı alanlarında yürütecekleri çalışmalara destek olmak amacıyla kuruldu. 

MAFM'de dışarıya açık toplu film gösterimleri, söyleşi, panel, sunum ve atölye çalışmaları da gerçekleştiriliyor.

2011 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi, MAFM'nin yöneticiliğini yürüten Zeynep Ünal,

Can Candan kimdir?

Can Candani Boğaziçi Üniversitesi'nde 2007'den beri sinema dersleri veriyor. 

Yurtiçinde ve yurtdışında gösterilen ödüllü belgesellerin yönetmeni olan Candan, aynı zamanda docİstanbul Belgesel Çalışmaları Merkezi'nin kurucuları arasında ve Kurdish Documentary Cinema in Turkey (Türkiye'de Kürt Belgesel Sineması, 2016) adlı kitabı da derleyenlerden biri.

Can Candan, 4 Ocak'den itibaren Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin atanmış rektöre karşı tuttuğu nöbeti videolar ve fotoğraflarla belgeliyor ve çektikleriyle direnişin görsel hafızasını oluşturuyor.

Candan'ın belgeselleri
Boycott Coke (1989)
Exodus (1991)
Duvarlar, Mauern, Walls (2000)
3 Saat: bir ÖSS belgeseli (2008)
Benim Çocuğum (2013)
Nükleer Alaturka (yapım aşamasında)

(Bianet)

Yorumlar:

Yorum Yaz