Sabahattin Ali’nin Edremit’teki evi ziyarete açılıyor

Edremit Belediyesi Sabahattin Ali'nin 103 yıl önce Edremit'te yaşadığı evi bir anı evine dönüştürerek yarın edebiyatseverlerin hizmetine sunmaya hazırlanıyor.


Ünlü edebiyatçı Sabahattin Ali’nin Edremit ilçesinde çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği ev, Edremit Belediyesi tarafından tadilattan geçirilerek, ‘Anı Evi’ haline getirildi.

Sabahattin Ali Anı Evi, yarın ölümünün 73.'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenecek anma etkinlikleri kapsamında  açılacak. Programda, Edremit Belediyesi tarafından hazırlatılarak, yayınlanan ‘Edremitin Sabahattin Alisi’ isimli kitabın tanıtımı ve öykü yarışması ödül töreni gerçekleştirilecek.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “1918 yılında ailesiyle Edremit’e gelen Sabahattin Ali’nin çocukluk ve ilk gençlik yılları burada geçmiş, Sabahattin Ali edebiyatı Edremit’te mayalanmıştır. 41 yıllık hayatına sığdırdığı onlarca öykü, roman, şiir ve makale içinde yer alan Kuyucaklı Yusuf romanı başta olmak üzere, Komik-i şehir, Değirmen, Pazarcı, Sulfata ve Hasanboğuldu gibi öyküleri Edremit’i ve körfezi anlatır. Yazdıklarıyla insan yanımızı temsil eden, toplumun vicdanı olan Sabahattin Aliyi ilelebet yaşatmak için onun 103 yıl önce yaşadığı evi Anı Evi’ne dönüştürdük” dedi. (DHA)

Yorumlar:

Yorum Yaz