2021 BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu: En film ödülü kadın yönetmene

Sadece ödül sunanların fiziksel katılım gösterdiği, adayların ve kazananların görüntülü bağlantıyla katıldığı geceye En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini alan Nomadland filmi damga vurdu


2021 İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) Ödülleri dün gece sahiplerini buldu.  En iyi yönetmen ödülünü  yine bir kadın kazandı. En İyi Yönetmen ödülünü de kazanan Chloe Zhao, Nomadland için En İyi Film ödülünü kabul ederken; “Bu ödülü bizi hayatlarında cömertçe karşılayan göçebe topluma ithaf ediyoruz, hayallerini bizimle paylaştılar” dedi. Nomadland'ın yıldızı Frances McDormand En İyi Kadın Oyuncu ödülün değer görüldü, ancak törene katılmadı. Bunun yerine; sunucu Richard E Grant, McDormand tarafından gönderilen teşekkür mesajını okudu.

Londra'daki Royal Albert Hall'da seyircisiz olarak düzenlenen töreni Edith Bowman ve Dermot O’Leary sundu. Sadece ödül sunanların fiziksel katılım gösterdiği, adayların ve kazananların görüntülü bağlantıyla katıldığı geceye En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini alan Nomadland filmi damga vurdu.

Davetliler arasında yer alan ve her yıl eşi Kate Middleton ile töreni ön sırada izleyen Prens Willam, dedesi Prens Philip'in ölümü nedeniyle törene katılmadı. Törende Prens Philip için anma yapıldı

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah’daki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Ödülünü Los Angeles’tan alan ve baştan ayağa beyaz giyinen Kaluuya, “Teşekkür ederim dostum, teşekkürler. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim, tüm aileme teşekkür ederim, anneme teşekkür ederim. Bu projenin ortaya çıkmasına yardımcı olan ve bu noktaya getiren herkese, tüm oyunculara teşekkür ediyorum, bu ödül hepimizin yaptıklarının bir yansımasıdır” dedi.

Yuh-Jung Youn ise Minari’deki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Teşekkür konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Merhaba İngiltere, ben Koreli bir aktrisim ve aday gösterilmekten çok onur duyduğumu nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Edinburgh Dükünüze başsağlığı dilerim ve bu ödül için çok teşekkür ederim.” Youn, konuşmasında ayrıca İngilizlerle ilgili espriler de yaptı.

The Father’daki performansıyla Anthony Hopkins de 2021 BAFTA ödülü kazananlar arasında yer aldı.

“ODAMDA RESİM YAPIYORDUM”

Pandemi sırasında Galler’de yaşayan Anthony Hopkins ise ödül kazandığının bile farkında olmadığını itiraf etti ve ailesi tarafından bu haberi aldığını söyledi.

Ödül törenine katılmayan Sir Anthony Hopkins bu zaferle birlikte BAFTA’yı kazanan en yaşlı başrol oyuncusu oldu.

Hopkins, ödülü şu sözlerle kabul etti: “Bu harika, hayatımda bir noktaya geldim. Ve bu film de özel bir filmdi. Ödül de benim için bir bonus, eğlenceli bir bonus… Diğer tüm adaylara ve kazananları tebrik ediyorum, burada oturmuş odamda resim yapıyordum ve tezahürat seslerini yan taraftan duyduğumda bir futbol maçı izlediklerini sandım.”

Sözlerine oyunculuğuyla ilgili samimi açıklamalar yaparak devam eden Hopkins şunları ekledi; “Nasıl yapılacağını bildiğim tek şey bu, nasıl oyuncu olduğumu bilmiyorum ama bu benim kanımda olan bir şey. Bundan zevk alıyorum, basit tutuyorum, harika bir yaşam olmasını ve bir şeyler ifade edebilmeyi seviyorum. Umarım kendimi fazla ciddiye almıyorum. The Father ise oldukça kolaydı çünkü fazla rol yapmak zorunda değildim, çünkü ben yaşlıyım; bu yüzden bunu çok kolaylaştırdı ve harika bir oyuncu kadrosuyla çalışırken işler çok kolaylaşıyor.”

 • En İyi Film: Nomadland
 • En İyi Belgesel: My Octopus Teacher
 • En İyi Animasyon: Soul
 • En İyi Yönetmen: Cloé Zhao
 • En İyi Kadın Oyuncu: Frances Mcdormand – Nomadland
 • En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins – The Father
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Yuh-Jung Youn
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah
 • Yükselen Yıldız: Bukky Bakray
 • En İyi İngiliz Filmi: Promising Young Woman
 • En İyi Orijinal Müzik: Soul

 • En İyi Orijinal Senaryo: Promising Young Woman
 • En İyi Görüntü Yönetmeni: Nomadland

Yorumlar:

Yorum Yaz