Angelina Jolie, Elif Şafak'a 'Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini sordu

BM İyi Niyet Elçisi olan ABD'li oyuncu Angelina Jolie, TİME dergisi için yurt dışında yaşayan Türkiye'de romanları ençok okunan yazarlardan Elif şafak ile İstanbul Sözleşmesi ile ilgili söyleşti.


BM İyi Niyet Elçisi olan ABD'li oyuncu Angelina Jolie, TIME dergisi için Elif Şafak'la bir söyleşi yaptı. Jolie, iktidarın İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini ve bunun ne anlama geldiğini sordu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi olan ABD'li oyuncu Angelina Jolie, yazar Elif Şafak'la Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi hakkında bir söyleşi yaptı.

TIME dergisinde yayımlanan söyleşide Şafak'a, iktidarın İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının nasıl bir mesaj verdiğini yorumlamasını istedi.

Jolie: Türkiye bu anlaşmanın başını çekmişti

Angelina Jolie söyleşinin girişinde şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye vatandaşları, hükümetlerinin kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti engelleyen Avrupa anlaşmasından, yani İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını protesto etmek için sokaklara döküldü. İsminden de anlaşıldığı gibi Türkiye, 10 yıl önce imzalandığında bu insan hakları anlaşmasının başını çekmişti. Anlaşma hükümetlerin, aile içi şiddet, evliliklerde cinsel saldırı ve kadınların sünnet edilmesi dahil, kadın ve kız çocuklara yönelik şiddete karşı yasalar çıkarmasını ve bunları kovuşturmasını gerektiriyor.

Türkiye hükümeti, anlaşmanın 'eşcinselliği normalleştirmek' ve Türk aile değerlerinin altını oymak için kullanıldığını savundu. Bu kararı eleştirenler bunun, hükümetin kadınlar ve azınlıklar pahasına muhafazakâr müttefiklerinin gözündeki pozisyonunu iyileştirme girişimi olduğunu söylüyor.

Türkiye doğumlu romancı ve düşünür Elif Şafak'la, bu krize dair görüşlerini konuştum. O ve ben, pandeminin başlarında mülteci konularına dair ortak bir ilgiyle yakınlaşıp, ilk kez geçen yıl konuşmaya başladık. Bu son haber nedeniyle onunla temas kurdum. Türkiye'nin kararının tersine çevrilmesi için mücadele eden erkek ve kadınlar hakkında, bu durumun küresel çaptaki kadın hakları açısından ne anlama geldiği hakkında konuştuk."

'Kadınların korunmaya en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde yapılıyor'

Jolie'nin Şafak'a ilk olarak, 'hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının Türkiye'de kadın hakları açısından ne anlama geldiğini' sordu.

"Bunun, kadınlar, çocuklar ve LGBTQ toplumu için felaket içeren sonuçları olacak önemli bir gerileme olduğunu düşünüyorum" diyen Şafak, "İstanbul Sözleşmesi, şiddete karşı savunmasız olan herkesi korumak adına elimizde bulunan en ilerlemeci uluslararası anlaşma" ifadelerini kullandı.

Sözleşmenin içeriğinden söz eden Şafak, "Türkiye bu anlaşmayı imzalayan ve onaylayan ilk ülkeydi ama şimdi terk ediyor. Bu benim kalbimi kırıyor, çünkü kadın cinayetlerinin arttığı bir dönemde yaşanıyor" dedi.

Şafak, "Kadınların korumaya en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde, hükümet tam tersini yapıyor" diye konuştu.

'Kadınlara hayatlarının önemli olmadığı söyleniyor'

Angelina Jolie'nin ikincisi sorusu, "Bu durum, kendi evlerinde şiddete maruz kalan genç bir kadına ne mesaj gönderiyor?" oldu.

Kararın 'çifte bir mesaj' taşıdığını söyleyen Şafak, "Kadınlara hayatlarının önemli olmadığını söylüyorsunuz. Ve şiddete yönelenlere de, suçlarının yasallaştığını söylüyorsunuz. Şiddet suçlularını cesaretlendiriyor" dedi.

Jolie, "Kadın haklarındaki gerilemeler, bundan sorumlu olanlar tarafından genellikle aile değerlerinin savunulması olarak meşrulaştırılıyor. Sanki şiddetin kapalı kapılar ardında kalması daha iyiymiş gibi. Buna yanıtınız nedir?" diye sorunca, Elif Şafak şu yanıtı verdi:

"Birisi yaralandığında, istismara maruz kaldığında, bu özel bir mesele değildir. Dört duvar arasında kalamaz. Bu sessizlik duvarlarını kırmalıyız. Kimse istismarın ve şiddetin yaşandığı bir evde mutlu olamaz. Ve birçok ülkede, sanki mağdura bir iyilik yapıyorlarmış gibi, tecavüz suçlularına mağdurla evlenmeyi kabul etmeleri halinde verilecek cezaları hafifleten son derece sorunlu yasalar var."

Şafak, Jolie’ye Fatma Altınmakas'ı anlattı

Elif Şafak, bir örnek vermesini isteyen Jolie'ye, Fatma Altınmakas'ın hikâyesini anlattı. "Genç bir Kürt kadın eşinin erkek kardeşinin tecavüzüne uğradı. Cesurdu, bu konuda sessiz kalmayı reddetti" diyen Şafak, şöyle devam etti:

"Saldırganı mahkemeye vermek istedi ama mahkemede ona Kürtçe tercüman verilmedi. Kendi hikâyesini anlatamadı. Sonra kocası onu, ailenin onuruna zarar verdiği gerekçesiyle öldürdü. Bu yaşananlar, azınlık mensubu, engelli, trans, yerli kadınların maruz kaldığı, birbiriyle kesişen baskı katmanları hakkında çok şey anlatıyor. Bütün sistem suçluları kayırıyor ve tekrar tekrar kurbanları cezalandırıyor."

Jolie, Fatma Altınmakas hakkında "Bu çok korkunç ve şu an yaşanıyor" derken, Elif Şafak da pandeminin tüm dünyada kadına karşı şiddeti artırdığına dikkat çekti:

Bu, pandemi boyunca oldu. Ve pandeminin kadınlar için de yıkıcı ekonomik sonuçlarından bahsetmemiz gerekiyor. Kadın hakları ve eşitlik açısından onlarca yıllık ilerlemeyi kaybettiğimizi düşünüyorum. Onlarca yıllık ilerleme gitti.

Söyleşinin devamı şöyle.

A.J - Dünyada kadınları savunmak için savaşan çok sayıda iyi adam var. Mültecilerle yaptığım çalışmalarda, her şeyini kaybetmiş ve başkalarını korumak için hayatlarını riske atmış erkeklerle tanışıyorum. Yıkıcı güçten ziyade bu güzel gücü - baskıcı güçten nasıl teşvik edebiliriz ?

E.Ş- Ataerkillik kadınları mutsuz eder ama erkekleri de mutsuz eder. Eşitsizlik ve ayrımcılık üzerine kurulu bir toplumda erkekler mutlu olamazlar - özellikle verilen erkeklik tanımına uymayan genç erkekler. Erkeklerin bu sohbete katılmaları gerekiyor.

A.J- Bazen bunalmamak zordur. Beni devam ettiren şey, kavgada olduğumuzu düşünmek. Tarihe bakarsak, her şeyin kaybolmuş gibi göründüğü zamanlar olmalı. Yani ikiye katlamalıyız ve itmeye devam etmeliyiz. 

E.Ş- Bir dönüm noktasındayız. Pek çok kadın eşitlik talep ediyor, adalet istiyor. Kendi hayatlarını inşa etmek, çocukları için daha iyi bir gelecek inşa etmek istiyorlar. Ancak güçteki bu değişim, tehlikeli bir tepkiyle birlikte geliyor. Ülkeler geriye doğru milliyetçiliğe, aşiretçiliğe ve izolasyonculuğa, popülizme veya otoriterliğe veya dini köktenciliğe kaydığında, her zaman cinsiyetçilik ve homofobide bir artış görüyoruz. Amerika'da, Kanada'da, Yeni Zelanda'da, Avustralya'da, Türkiye'de, Orta Doğu'da, nerede olursak olalım, geriye doğru kayabiliriz.

A.J- Dünya çapında tanıştığım mültecilerden anladığım şeylerden biri, temel insan mücadelelerinin ne kadar benzer olduğu ve toplumlarımızın ve haklarımızın aslında oldukça kırılgan olduğu . Bunu nasıl görüyorsunuz? 

E.Ş- Biz birbirimize çok bağlıyız. Pandemi bunu gösterdi. İster başka bir salgın, ekolojik kriz, siber terörizm veya bir finansal kriz olasılığı olsun, her önemli sorun birbirimize bağlı olduğumuzu gösteriyor. Çevremizde hayali duvarlar oluşturarak daha güvenli olmayacağız. Demokrasi sağlam değil. Çok hassas bir kontrol ve denge ekosistemidir. Sandık tek başına bir demokrasiyi sürdürmek için yeterli değildir. Demokrasi olmayan birçok ülke seçim yapar. Türkiye'de görece düzenli seçimler var, Türkiye bir demokrasi değil. Rusya'da seçimler var, Rusya bir demokrasi değil. Hukukun üstünlüğüne, denetim ve dengelere, ifade özgürlüğüne, özgür medyaya ihtiyacımız var. Ve kadın hakları. Tüm bu haklarla demokrasiden bahsedebiliriz. Aksi takdirde biz sadece çoğunlukçuluktan bahsediyoruz. Ve çoğunlukçuluktan otoriterliğe doğru çok kısa bir geriye doğru kayma var. Çok hızlı olabilir.

A.J-  Bu ara bağlantı aynı zamanda birbirimizi daha fazla görebileceğimiz ve dünya çapında daha fazla bağlantı kurabileceğimiz anlamına geliyor. Bizi ayrı tutmak daha zor. 

E.Ş- İnsanlar olarak, aynılıktan nadiren bir şey öğreniriz. Farklılıklardan öğreniyoruz. Farklılıklara meydan okuyoruz. Gerçekten önemli. Demokrasinin kaybolduğu toplumların çeşitliliğin takdir edilmediği, farklı olduğunuzu düşündüğünüz takdirde hayatın zor olacağı toplumlar olması tesadüf değildir. Son romanım, İstanbul'da "Sahabenin Mezarlığı" denen bir yerden ilham aldı. Diğer mezarlıklardan farklı olarak çiçek yok, ziyaretçi yok, mermer mezar taşlarına kazınmış isimler yok - sadece ahşap direkler ve sayılar karalanmış pankartlar. Gerçek insanların sayılara dönüştüğü bir yerdir. Orada gömülen insanların çoğu dışlandı. Bir yazar olarak içgüdülerim bu sayılardan en az birini alıp süreci tersine çevirmekti.

A.J- Politikacılar ve diğerleri arasında gördüğümüz, özellikle mültecileri insanlıktan çıkarmaya çalışmaktan endişe duyuyor musunuz? 

E.Ş- Kelimeler önemlidir. Diğer her şey daha sonra gelir. Toplama kamplarıyla başlamıyor, kelimelerle başlıyor. 'Diğer' konular hakkında nasıl konuşuyoruz? "İstila", "haşarat", "kirlilik" gibi kelimeler - bunların hiçbiri masum değil. Hem kendimizi hem de birbirimizi eğitmemiz gerekiyor. Bazen bazı kelimeleri yanlış şekilde kullanabiliriz, ancak birbirimizden öğrenebilmeliyiz. Kelimeleri nasıl kullandığımızın, kelimeleri nasıl seçtiğimizin farkında olmamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum, özellikle de bize farklı görünen insanlardan bahsederken.

Umarım gençler ve yaşlılar arasında, sesini yükseltmeye, birbirlerini yükseltmeye çalışan daha fazla tartışma olur. Kavga içindeyiz ve birbirimize dikkat etmemiz gerekiyor . 

Biz. Türkiye hakkında konuşmaya başladık. Kadınlar sokağa çıktı. Harikaydılar, oldukça cesurlardı. Ama bir de 'gerçek erkekler feministtir' yazan bir pankartı olan genç bir adam görüntüsü vardı. Bunu unutmayacağım. Bana çok umut verdi. Dünyanın her yerinde müttefiklerimiz var. Birbirimizin sesini duymamız çok önemli.

Yorumlar:

Yorum Yaz