Müslüm Gürses ve Muhterem Nur kitabında, Sedat Peker hangi sayfaları yırttırdı?

Müslüm Gürses ve Muhterem Nur'u anlatan Gülşen İşeri'nin 2017'de yazdığı "Ömrümce Ağladım" isimli kitaptaki Sedat Peker'in Müslüm Gürses'in elini öpmesiyle ilgili bölümün kaldırılması için Peker'in adamları yayınevini basmış.


Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Müslüm Gürses ve Muhterem Nur'u anlatan kitaba ilişkin "Sedat Peker’in adamları yayınevini bastı. “Reis'i küçük düşürdünüz” deyip, tehdit ettiler. Nur'u ve Gürses'i anlatan kitap imha edildi. Ve sansürlenmiş baskı yapıldı." dedi.

Cumhuriyet  yazarı Barış Pehlivan, 2017 yılında gazeteci Gülşen İşeri'nin yazdığı, Muhterem Nur ve Müslüm Gürses'in hayatına dair bilinmeyenlerin anlatıldığı "Ömrümce Ağladım" isimli kitabın yayıncısı Doğan Kitap'ın silahlı kişilerce basıldığını belirterek, "Kendilerini “Sedat Peker’in adamları” diye tanıttılar. Kitapta yer alan şu küçük Müslüm Gürses anısından rahatsızdılar:

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ SEDAT PEKER "MÜSLÜM GÜRSES'E "BABA" DİYEREK EĞİLİP ELİNİ ÖPTÜ

“Sadece halk değil, önemli kişiler de ‘Baba’ diyerek elini öpüyordu. Onlardan biri, bir davette Müslüm Gürses’in yanına gelmişti, yanında da korumalar vardı. Müslüm Gürses şaşırdı, eğilip ‘Baba’ diyerek elini öptü. Bu meçhul kişi, sonra da uzaklaştı adamlarıyla... Müslüm Gürses, Nevzat Bey’e dönüp ‘Kim bu lavuk, tanımadım’ diye sordu. Nevzat Bey de ‘Sedat Peker abi’ dedi. Müslüm Gürses gülmeye başladı, ‘Öyle mi, ayıp ettik adama!" diye yazdı.

YAYINEVİNİ BASAN PEKER'İN ADAMLARI: REİS KİMSENİN ELİNİ ÖPMEZ

Yayınevini basan kişilerin Sedat Peker'in adamları olduğunu vurgulayan Pehlivan, "Yayınevini basan kişiler “Reis kimsenin elini öpmez. Peker’i küçük düşürdünüz” dedi. Ve hemen arkasından tehdit geldi: “15 gün içinde gereğini yapmazsanız, biz yapacağız!”

Yazar Gülşen İşeri’nin oturduğu evin adresini yayınevi yetkililerine söylediler. Evet, popüler tarihten gülümseten bir anekdot, yazarın ölümle tehdit edilmesine varmıştı.

KİTAP TOPLATILDI, SEDAT PEKER'LE İLGİLİ BÖLÜM İMHA EDİLDİ

Sonunda ne mi oldu?

Yayınevi tüm piyasadan “Ömrümce Ağladım” kitabını geri çekme kararı aldı. Toplatılan kitaplar imha edildi. Tanıklarının aktardığı o iki paragraf kitaptan çıkarıldı. Sansürlenmiş yeni baskı okurla buluştu." ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili görüştüğüm Doğan Kitap Yayın Yönetmeni Cem Erciyes, “Biz aslında Muhterem Nur’un da isteğini yerine getirdik, böyle yaparak. Kendisi vefat ettiği için daha fazla konuşmak istemiyorum” dedi. 

Şimdi... 

Hani bugün Sedat Peker’e operasyon yapılıyor ya... 

Aynı kişi devlet tarafından makbul göründüğü günlerde böylesine utançlar da yaşandı. Bir kitap sessiz sedasız yok edildi. 

O sessizliği, bu satırlarla yırtmak istedim.   (Cumhuriyet)

Yorumlar:

Yorum Yaz