Dünyaya damgasını vuran dans şehirleri

Modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre'nin doğum günü anısına her yıl 29 Nisan'da Dünya Dans Günü kutlanıyor. Dünya'da 8 kent ise danslarıyla öne çıkıyor.


Dünya Dans Günü, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında tanıtılmıştır ve her yıl 29 Nisan’da kutlanıyor. Her yıl, olağanüstü bir koreograf veya dansçı dünyada dolaşan bir mesaj vermeleri için davet edilir. Bu kişiler World Dance Alliance ve ITI Uluslararası Dans Komitesi iş birliği ile Uluslararası Dans Günü kurucu kurumu tarafından seçiliyor.

DÜNYA DANS GÜNÜ NEDİR?

“Uluslararası Dans Günü Mesajı” nın hedefi tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan Dans aracılığıyla insanları bir araya getirmek, bu sanatın evrenselliği içinde eğlenmek ve kutlamaktır.

DÜNYA DANS GÜNÜ NASIL KUTLANIR?

Her yıl Dünya Dans Günü’ne özel bir mesaj sunması için dans dünyasından bir isim elçi olarak belirlenmekte ve de ana Dünya Dans Günü etkinliği bizzat Uluslararası Tiyatro Enstitüsü tarafından hayata geçirilmekte.

Dans toplulukları, dans stüdyoları, “crew”lar Dünya Dans Günü özelinde performanslar sergiliyor, özel sınıflar açıyor ve daha pek çok özel etkinlik organize ediyorlar. Hepsinin ortak amacı ise belli, dans tutkusunu tüm dünyayla paylaşmak.

DÜNYAYA DANSI SEVDİREN ŞEHİRLER

29 Nisan Dünya Dans Günü'ne Özel Keşfedilesi Dans Şehirleri
Neredekal sitesinin derlediği verilere göre televizyonda, sinemada, tiyatroda ya da müzikalde kısacası sosyal hayatımızın bir parçası olan pek çok yerde ruhumuza seslenmeyi başaran dans, birçoğumuz için vazgeçilmez bir tutku olmuştur. İster profesyonel olsun ister amatör, hepimizin yolu yaşamımızın bir bölümünde mutlaka dansla kesişmiş, her birimiz kendimizi dansın karşı konulmaz dünyasına bırakmışızdır. Hayatımıza renk katmayı başaran bu sanat 1982 yılından bu yana ise 29 Nisan Dünya Dans Günü olarak kutlanıyor. Biz de sizin için dünyanın çeşitli şehirlerinde insanları etkilemeyi başaran en özel dans türlerini ve bu dansları yerinde izlemenizi tavsiye ettiğimiz rotalardan oluşan bir liste hazırladık.

1 – Vals / Viyana

viyana valsiAvusturya'nın başkenti olan Viyana aynı zamanda sanatın da başkenti. Müziğin ve dansın en tutkulu haline tanık olacağınız bu durağın geleneksel dansı ise vals. Valsin çıkış kaynağı 16. yy'da Fransa'da ortaya çıkan folklorik bir dans olan ‘Valto' olarak kabul edilse de, Avusturya'da kısa sürede yayılması ve geleneksel dansı haline gelmesi Johann Strauss'un eşsiz müziğinin etkisiyle olmuş. Kısa sürede ünü tüm dünyaya yayılan hatta baloların vazgeçilmezi haline gelen bu dansı Viyana'da ocak ve şubat aylarında düzenlenen balolarda izlemek ise bize göre ömrünüzde bir kez olsun tatmanız gereken deneyimlerden biri.

2 – Tango / Buenos Aires

buenos aires tango1860'lı yıllarda ortaya çıkan ve romantizmin dansı olarak isimlendirilen tango, çiftlerin muhteşem ahenge sahip olduğu eşsiz danslardan biri. Ustalaşması oldukça zor olan bu dans, Güney Amerika'ya göç eden Avrupalı göçmenler tarafından yaratılmış ve dönemin zor şartlarını büyük bir melankoliyle harekete dökmeleri sonucunda oluşmuş. Özellikle Buenos Aires'te en kusursuz halini izleyebileceğiniz tango için ağustos ayında düzenlenen Tango Festivali'ni ziyaret edebilir, bu tarifsiz duyguyu bir de orada yaşama şansı bulabilirsiniz.

3 – Hula Dansı / Honolulu

hula dansıHawaii yerlileri tarafından yapılan bir dans olan hula, kelimenin tam anlamıyla izlerken içinizin kıpır kıpır olacağı hareketli dans figürlerine sahip. Belki izlediğiniz pek çok filmde ya da dizide rastladığınız bu dansın tarihi ise 19. yy'a kadar uzanıyor. Hawaii'nin Honolulu şehri dahil olmak üzere pek çok şehrinde geleneksel olarak oynanmaya devam edilen hulanın iki ayrı çeşidi bulunuyor. Bunlarda biri geleneksel müzik aletleri ve ilahilerle yapılan Kahiko iken, diğer gitar ve şarkı eşliğinde yapılan Aunan.

4 – Flamenko / Sevilla

flamenko sevillaİspanya'nın simgelerinden biri olan flamenko oldukça yoğun bir kültürel geleneğe sahip. Oluşumunda pek çok toplumun etkisinin olduğu bilinen bu dans, zaman içerisinde İspanya'dan çıkıp dünyanın pek çok yerine yayılmış. Flamenko'nun başkenti olarak bilinen Sevilla ise bu dansın her haline yakından tanık olacağınız durakların başında geliyor. Ziyaretiniz sırasında mutlaka bir akşamınızı da flamenko şovlarına ayırmanızı tavsiye ettiğimiz Sevilla'da gösterileri izlemek için ise, akşamları dans şovlarına ev sahipliği yapan Flamenko Müzesi'ni ya da tavernaları tercih edebilirsiniz.

5 – Salsa / Havana

salsa havanaTekrara düşmeden doğaçlama hareketlerle yapılan bir dans olan salsa, bir Latin Amerika dansı. Zaman içerisinde Amerika'ya taşınan salsanın ünlü olmasında Küba'nın etkisi ise oldukça fazla. Bugün dünyanın pek çok yerine yayılmış olan ve çeşitli stilleri bulunan salsayı nerede izlerim ve öğrenirim diyorsanız cevabımız elbette ki Havana. Havana'da özellikle salsa öğrenmek isteyenler için çok sayıda dans okulu bulunuyor.

6 – Sirtaki / Atina

sirtaki zorbaHer ne kadar bir Yunan dansı olarak bilinse de sirtaki aslen Arnavut kasaplarının dansıdır. Burada ünlenmesinin sebebi tam olarak bilinmese de dönemin gözde filmlerinden Zorba'daki meşhur sirtaki sahnesinin etkisinin olabileceği tahmin ediliyor. 1960'lı yıllardan sonra ünlenen ve muhteşem bir ahenge sahip olan sirtakiyi izleyebileceğiniz en güzel şovlara ise bugün Atina'da rastlayabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

7 – Samba / Rio de Janeiro

samba rioBrezilya'nın simgelerinden biri olan sambanın tarihi 19. yy'a kadar uzanıyor. Çok hareketli bir dans olan samba davul sesi, özgün ayak ve kalça hareketleri ile ön plana çıkıyor. Dans, tekli olabildiği gibi eşli olarak da yapılabiliyor. Peki sambanın en renkli ve unutulmaz halini nerede mi bulabilirsiniz? Tabi ki her yıl şubat ayında Rio de Janeiro'da düzenlenen Rio Karnavalı bunun için en uygun adres.

8 – Tarantella / Taranto

tarantellaİtalya'nın güneyinde geleneksel bir dans türü olan Tarantella oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Anlatılana göre 15. yy ile 17. yy arasında İtalya'da tarantula(örümcek) tarafından sokulan kişilerin yalnızca bu dans ile iyileşebileceğine inanılmaktaydı. Ter yoluyla zehri vücutlarından atmak isteyenler Puglia bölgesinde buluşsun.

Yorumlar:

Yorum Yaz