Duygu Asena Roman Ödülü'nün maddi karşılığı Mor Çatı Vakfı'na

"Ev" isimli romanıyla Duygu Asena Roman ödülüne değer görülen Nermin Yıldırım, ödülün maddi karşılığını Mor Çatı Vakfı'na bağışladığını duyurdu.


Doğan Kitap'ın Duygu Asena'nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için her yıl düzenlediği "Duygu Asena – Kadının Hâlâ Adı Yok Roman Ödülü" bu yıl, hep kitap'tan çıkan "Ev" adlı eseriyle Nermin Yıldırım'a değer görüldü. 

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral ve Elif Tanrıyar'dan oluşan seçici kurul, kararı oybirliğiyle aldı.

Jürinin ödül gerekçesi:

"Kadın roman kahramanlarına yaptığı yoldaşlık..."
"İlk romanı Unutma Beni Apartmanı'ndan itibaren hikâyelerini kişisel ve toplumsal bellek ekseninde kuran Nermin Yıldırım, son romanı Ev'le edebiyattaki duruşunu koruyarak kurgu ve dildeki maharetini bir üst çıtaya taşımıştır. Yarattığı karakteriyle dikkat çeken Ev, roman kahramanın varoluş yolculuğunu tüm okurlar için empati kurabilecekleri bir serüvene dönüştüren başarılı bir roman.

"Yıldırım, kadın roman kahramanlarına yaptığı yoldaşlıkla onları toplumsal normlara sıkışmış halleriyle işlemenin aksine kahramanları aracılığıyla okura zorlanarak dahi olsa açacağı kapıları, gidecek yolları göstermekten çekinmiyor. Duygu Asena ismiyle yan yana gelmesinden mutluluk duyduğumuz Nermin Yıldırım'a, Türkçe edebiyata verdiği emeği için teşekkür ediyor, edebiyatıyla kadın olmanın her halini ele alarak yürüdüğü bu yolda Duygu Asena Roman Ödülü'nü oybirliği ile verdiğimizi açıklamaktan sevinç duyuyoruz."
   
Nermin Yıldırım, ödülün maddi karşılığını Mor Çatı Vakfı'na bağışladığını duyurarak şunları söyledi:

Ödülün maddi karşılığı Mor Çatı'ya

"Edebiyatı ve kız kardeşliği kendine ev bellemiş biri olarak, bu ödülün benim için manası çok büyük. Kalemimi, hayatını kadın mücadelesinin görünür kılınmasına adamış olan Duygu Asena'nın kıymetli adıyla onurlandıran değerli jüri üyelerine, Doğan Kitap'a ve elbette tüm okurlara gönülden teşekkür ediyorum. Bu ödülün manevi karşılığını ömrüm boyunca kalbimde taşıyacağım ve ona layık olmaya çalışacağım.

"Ödülün maddi karşılığını ise şiddet gören kız kardeşlerimle dayanışmak için – evvelce sevgili Gaye Boralıoğlu'nun da yaptığı gibi- Mor Çatı Vakfı'na bağışlıyorum.

"Bazen sesler kısılmış, umutlar azalmış, karanlık her yanı sarmış gibi görünebilir. Ama kitaplara, dayanışmaya, tünelin ucundaki o muazzam ışığa ve el ele yürüyerek muhakkak aydınlığa çıkacağımıza canı yürekten inanıyorum. İnanıyorum."

Nermin Yıldırım hakkında

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde muhabir, editör ve köşe yazarı olarak çalıştı.

İlk romanı "Unutma Beni Apartmanı" 2011'de yayımlandı. Onu "Rüyalar Anlatılmaz", "Saklı Bahçeler Haritası" "Unutma Dersleri" izledi.

 2017'de hep kitap tarafından yayımlanan "Dokunmadan" adlı romanıyla Dünya Kitap 2017 Yılın Telif Kitabı Ödülü'ne değer görüldü.

 Romanları İspanyolca, İngilizce, Çince, Sırpça, Bulgarca, Arapça, Lehçe, Azerice, Makedonca gibi çeşitli dillere çevrildi. 

Murathan Mungan'ın "Kadınlar Arasında" (Metis, 2014) adlı öykü seçkisi başta olmak üzere çok sayıda edebiyat seçkisinde yer aldı. (Bianet)

Yorumlar:

Yorum Yaz