TRT'nin yeni yönetimi Erdoğan'ın ikinci kabinesi gibi

TRT'ye yönelik atamalar ve yönetim yapısına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Fahrettin Altun'un yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı, TRT Genel Müdürü, 'Pelikancı' yazar Hilal Kaplan da TRT Yönetim kurulu üyesi Oldu


TRT'ye yönelik atamalar ve yönetim yapısına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Görev süresi sona eren TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren'in yerine Genel Müdürlüğe, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı, Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Ahmet Albayrak atandı. Sabah gazetesinin 'Pelikancı' yazarı Hilal Kaplan ise Yönetim Kurulu üyesi yapıldı. Yönetime atananlar arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in oğlu Oğuzhan Bilgin de bulunuyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu'nun yönetim yapısında değişikliğe gidildi ve görevlere yeni atamalar yapıldı. Atamalara 'Pelikan' ve SETA çevresi damga vurdu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan kararla Önceki yönetmelikte 'Genel Müdür, Yönetim Kurulunun başkanıdır' ibaresiyle aynı isim tarafından yürütüleceği belirtilen TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü fonksiyonları ayrıldı. Böylece Yönetim Kurulu Başkanlığı 'karar organı', Genel Müdürlük ise 'icra organı' olarak faaliyet yürütecek.

Bu kapsamda, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren'in görev süresi dolarken, Eren'in yerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı atandı. Sobacı aynı zamanda Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor.

İletişim Başkanlığı Medya Koordinatörü Mücahid Eker ve yandaş Sabah gazetesinin 'Pelikancı' yazarı Hilal Kaplan da Yönetim Kurulu üyesi olarak atanan isimler arasında yer aldı. Ahmet Albayrak da TRT Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

BAKAN'IN OĞLU DA YÖNETİMDE

TRT Yönetim Kurulu üye sayısı 7'den 9'a çıkarıldı.

Yönetime ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in oğlu Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin de bulunuyor. Bilgin, Twitter'da muhalefete yönelik sert söylemleriyle biliniyor.

TRT yönetimindeki iki isim de artık SETA'cı.

TRT'nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

> Prof. Dr. Ahmet Albayrak (YK başkanı) Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi

> Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı (Genel müdür-YK üyesi) Basın İlan Kurumu yönetim kurulu başkanı

> Doç. Dr. Oğuz Göksu (YK Üyesi) Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü personeli

> Atakan Yılmaz (YK üyesi)

> Mücahid Eker (YK üyesi) İletişim Başkanlığı medya koordinatörü

> Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin (YK üyesi) Siyaset bilimci-sosyolog, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu

> Hilal Kaplan Öğüt (YK üyesi) Sabah ve Daily Sabah yazarı

> Meryem İlayda Atlas Çetin (YK üyesi) Daily Sabah Yayın Koordinatörü, SETA araştırmacısı

> Doç. Dr. Veysel Kurt (YK üyesi) İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi, SETA araştırmacısı

resmi-gazete-de-yayimlandi-trt-de-yonetim-degisikligi-898829-1.

EREN: GÖREVİMİN SONUNA GELMİŞ BULUNMAKTAYIM

Görev süresi sona eren TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, Twitter hesabından açıklama yaptı. Eren, "10 Temmuz 2017 tarihinde 4 yıllığına atandığım TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevimin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Desteklerini her daim hissettiğim Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum. Başarılarımıza katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Görev süresi içerisinde başta ailesi olmak üzere destek olanlara teşekkür eden Eren, şu ifadelere yer verdi:

“Köklü bir geçmişi olan TRT’nin son 8 yılında genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak görev aldım. Çalışma arkadaşlarımla birlikte bu süre zarfında birlikte çok çalıştık, çok şey paylaştık. Güzel günlerimiz de oldu, üzüldüğümüz günlerimiz de.

Yaptıklarımızı destekleyenler de oldu eleştirenler de. Destekleyenler, yapılan işlerin arkasındaki çabayı takdir edenler, heyecanımızı paylaşanlar sayesinde motive olduk, tazelendik. Farklı görüşlerini iletenler sayesinde de eksiklerimizi gidermeye gayret ettik ve hep daha iyisi için çalıştık. Bizi destekleyenlere de eleştirenlere de teşekkür ediyorum.” (Kazete Haber merkezi-Foto Artı Gerçek)

Yorumlar:

Yorum Yaz