21 Suudi yetkiliye vize yasağı

 

ABD yönetimi, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili oldukları gerekçesiyle 21 Suudi yetkilinin vizelerini iptal etti ve bu isimlere vize yasağı konulmasına karar verdi.

24.10.2018
Yazı Boyutu:  
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo vize yasağının sadece atılan ilk adım olduğunu ifade etti ve yeni yaptırımların gündeme gelebileceğinin sinyalini verdi.

ABD'den yapılan açıklamada vize yasağı getirilen isimlere dair ise bir açıklama yapılmadı. Ancak ABD basını, vize yasağı getirilen isimler arasında Suudi istihbarat yetkililerinin ve Kraliyet Sarayı görevlilerinin bulunduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Pompeo, "Bu cezalar bu konuda söylenmiş son söz olmayacak" dedi ve "ABD, bir gazeteci olan Cemal Kaşıkçı'nın bu denli acımasız bir eylem sonucu susturulmasını hoş görmesi beklenmemeli. Bu durumdan ne ben ne de Başkan (Donald Trump) memnunuz" diye konuştu.

Ancak Pompeo atılacak adımlar konusunda ABD'nin çıkarlarını da gözetmeye özen gösterdiklerini söyledi ve "Bu suçu işleyenlerin hesap vermesini sağlamak ve Amerika'nın çıkarlarını korumak gibi ikili hedefleri gözetmeye devam ediyoruz" dedi. (BBC Türkçe)

Üye OlÜye Girişi