‘ Alevilikte Kuran ve doğa sevgisi yoktur ’

 

Deneme sınavında 7. sınıflara yönelik Din Kültürü sorusu tepkiyle karşılandı

20.04.2015
Yazı Boyutu:  

 

Gaziantep'te 14 Nisan tarihinde 7. sınıflara yönelik yapılan deneme sınavında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde Alevilik ile ilgili sorulan bir soru tepkiyle karşılandı. Sorunun doğru yanıtı olarak verilen seçenekle, Kuran ve doğa sevgisinin Alevi- Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikler arasında yer almadığı iddia edildi.

 

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şehitkamil Belediyesi’nin yaptığı testin 19'uncu sorusunda "Alevilik-Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikler arasında hangileri bulunur?" diye soruldu. Cevap olarak 'Hz. Ali sevgisi', 'On İki İmam sevgisi' yer aldı. Şıklar arasında verilen Kuran sevgisi ve doğa sevgisi ise Alevi-Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikleri arasında yer almadığı öne sürüldü.

ALEVİLİĞİ NASIL BÖYLE ANLATIRSINIZ!'

"İnsanların mezhebi ve etnik yapısı üzerinden rant sağlamaya çalışmasınlar" diyen CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, "İnsanları artık ayrıştırmadan ne zaman vazgeçecekler?" diye sordu.

Kalkan, "Ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel alanlarda çöküntü yaşayan toplumu germekten, insanlar arasında ayrılık tohumları ekmekten vazgeçsinler. Anadolu coğrafyasında yüzyıllardan beri bir arada yaşamış, insanları çatıştırarak emperyalistlerin ekmeğine yağ sürmesinler. Aleviliği nasıl olur da toplumun gencecik beyinlerine böyle anlatırsınız?" diye konuştu.

CHP Antep milletvekili adayı Mehmet Gökdağ da soruya tepki göstererek, "Çok saçma bir soru sorulmuş. Alevilerin duygularını incitecek bir soru sorulmuş. Alevilerde Kuran sevgisi de, doğa sevgisi de vardır" dedi.

Sorunun cevabının yanlış olduğunu belirten Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, böyle bir şeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını, toplumda Alevilere yönelik düşmanlık duyguları oluşturulmak istendiğini dile getirdi. (Birgün)

 

 


Üye OlÜye Girişi