Almanya: 'İncirlik'ten askerlerimizi çekeriz'

 

Almanya, Türkiye'nin ziyaret izin vermemekte direnmesi halinde 'İncirlik'ten birliklerini geri çağıracağını bildirdi

13.07.2016
Yazı Boyutu:  
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen çarşamba akşamı Alman televizyonu ARD'ye yaptığı açıklamada, AWACS tipi keşif uçaklarının IŞİD'le mücadele amacıyla Türkiye'ye gönderilebilmesi için Federal Meclis'te milletvekillerinin onayına sunulacağına dikkat çekti.

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan İncirlik krizine dikkat çeken von der Leyen, “Federal milletvekilleri buna ancak eğer Alman askerlerini görev yerinde ziyaret edebilirlerse onay verirler” diye konuştu.

İncirlik'te Alman ordusunun uluslararası koalisyonun IŞİD'le mücadelesine destek veren Tornado tipi keşif uçakları da bulunuyor. Üste 240 Alman askeri görev yapıyor. Yeni misyonla birlikte de Alman askerlerinin İncirlik'teki sayısının artırılması planlanıyor.
  
Türkiye'nin Alman milletvekillerine İncirlik'e giriş izin vermemesi Almanya'da rahatsızlık yaratıyor. Ankara'nın tepkisinin Alman Federal Meclisi'nde kabul edilen soykırım kararı olduğu tahmin ediliyor.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partili Meclis Başkanı Norbert Lammert de hafta başında İncirlik'te bulunan Alman askerlerinin geri çekilmesinin seçenekler arasında olduğunu açıklamıştı. Ardından Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Sigmar Gabriel de bu açıklamaya destek vermiş ve Alman milletvekillerine üssü giriş yasağının devam etmesi halinde askerlerin geri çekilebileceğini kaydetmişti. 

Almanya'da hükümet, Türkiye'nin, Alman milletvekillerinin İncirlik üssünde bulunan Alman askerlerini ziyaret etmelerine izin vermemekte ısrar etmesi durumunda üsteki askerlerini geri çekeceğini duyurdu.

Ankara, NATO'nun IŞİD'e karşı Irak'ta yürüttüğü operasyonlarının parçası olan 250 Alman askerin Alman meclis üyeleri tarafından ziyaret edilmesine izin vermiyor.

Türkiye bu talebe, Alman parlamentosunun 1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olarak tanıması kararına tepki olarak karşı çıkıyor.

Reuters haber ajansının haberine göre, Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, bu yasağın devam etmesi durumunda askerlerini geri çekilmesi konusunda milletvekillerinin taleplerinin olduğunu belirterek, "Eğer parlamento kendi ordusunu ziyaret edemiyorsa, ordu daha fazla orada kalamaz. Bu oldukça net" dedi.Almanya Başbakanı Angela Merkel de, milletvekillerinin ziyaretlerine mutlaka izin verilmesi gerektiğini söyledi ve bu sorunu Türk hükümetiyle çözmeye çalıştıklarını vurguladı.

Reuters, Almanya'nın askerlerini çekme tehdidini iki ülke arasındaki gerilimin yeni bir aşaması olduğunu bildirdi.
Göçmen meselesinin çözümü konusunda iki ülkenin işbirliği kritik görülüyor.

Türkiye'yle Almanya arasında daha önce de bir Alman televizyonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hicveden program nedeniyle bir gerilim yaşanmıştı.

Alman askeri birlikleri şu anda Akdeniz'de yürüttükleri gözlem görevlerinin yanı sıra içlerinde Afganistan ve Kosova'nın da olduğu yaklaşık 13 ülkede farklı amaçlar için görev yapıyor. (BBCTürkçe)


Üye OlÜye Girişi