Ambargolar, korona ile mücadeleyi zorlaştırıyor

 

İran’ın Danimarka Büyükelçisi Nadipur, ambargoların korona ile mücadeleyi zorlaştırdığını söyledi.

17.03.2020
Yazı Boyutu:  
İran'ın Danimarka Büyükelçisi Efsane Nadipur, Amerika’nın zalimce ambargolarının İran’ın Korona ile mücadelesini zorluklarla karşı karşıya getirdiğini söyledi. 

Danimarka Politican gazetesine bir makale yazan Nadipur, korona’nın dünya’da yayılması ülkelerin içeride ve uluslararası düzeyde bununla ilgili tedbirler almaya ittiğini belirterek, İran’ın güçlü sağlık sistemine rağmen Amerika’nın ambargolarından dolayı bu hastalıkla mücadelede sorunlarla karşılaştığını ifade etti.

Nadipur, Amerika’nın İran’a gıda ve ilaç konusunda ambargo uygulamadığı iddiasının aksine, İran’ın yurt dışından ilaç ve tıbbi teçhizatlara ulaşımının sınırlandırıldığını ve bunun İran’ın korona ile mücadelesini etkilediğini kaydetti.

Birçok ülkenin ABD'den korktukları için İran’ın tıbbi teçhizatlara ulaşımının kısıtladığını öne süren  kadın büyükelçi, Amerika’nınn Uluslararası Lahey Adalet Divanının kararına rağmen İran’a gıda ve ilaç ambargosuna devam ettiğini vurguladı. 

Nadipur, uluslararası camiadan Amerika’nın zorbalığı karşısında durması ve o ülkenin ekonomik gücünü İran ulusu aleyhine kullanmasına tepki göstermesini istedi.  (İrnaTR/Foto: Kazete:-kolaj)Üye OlÜye Girişi