Apple, iPhone için yapay zeka üretecek

 

Tim Cook, iki yılı aşkın süredir yapay zeka ve artırılmış gerçeklik konusunda yaptığı açıklamalarla dikkati çekiyordu

30.05.2017
Yazı Boyutu:  
Apple‘nin iPhone modellerinde kullanıcı deneyimini yükseltmek için, yapay zeka çalışmalarına başladığı ortaya çıktı. İşte Apple tarafından iPhone için geliştirilen yazılımın detayları.

Apple, Eylül ayında tanıtımını gerçekleştireceği iPhone 8 için çalışmalarına devam ederken, kullanıcıların karşısına ne tür yenilikler ile çıkacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. iPhone 6‘dan iPhone 7‘ye kadar aynı tasarımın kullanılması, kullanıcıların beklentilerinin artmasına neden olurken, Apple‘nin yeni iPhone modelleri için farklı çalışmalar yaptığı öğrenildi.

Bloomberg tarafından paylaşılan yeni bir rapora göre Apple, iPhone ve iPad gibi mobil cihazlarında yapay zeka görevlerini yerine getirmesi için özel bir çip geliştiriyor. Yüz ve ses tanıma gibi gelişmiş algoritmaların oluşturduğu işlem yükünü üstlenecek olan çipin, iPhone‘lerin pil ömrünü ve performansını artırması bekleniyor.

Bu özel yazılımın cihazlarda ne zaman kullanılmaya başlanacağı bilinmezken, hesaplama gerektiren işlemlerin oluşturduğu yükü işlemci ve grafiğin üzerinden almak isteyen Apple, şimdiden prototip cihazlar ile testlere başlamış durumda. Tim Cook‘un iki yılı aşkın süredir yapay zeka ve artırılmış gerçeklik konusunda yaptığı açıklamaları dikkate aldığımızda, iPhone‘ler için böyle bir adımın atılması pek şaşırtıcı değil.
(ontrava)
Üye OlÜye Girişi