Cansel'in babasından 'mezhebi geniş' özrü

 

Cansel Buse'nin polis babası Mustafa K., "Kimse kusura bakmasın, ben Özgecan'ın babası kadar mezhebi geniş bir insan değilim" demişti.

14.04.2016
Yazı Boyutu:  
Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman, cinsel istismar sonucu intihar eden Cansel'in babası Mustafa K. İle görüştü.

Adliye çıkışında açıklamada bulunan Cansel Buse'nin polis babası Mustafa K., "Kimse kusura bakmasın, ben Özgecan'ın babası kadar mezhebi geniş bir insan değilim" demişti.Ayşe Arman, Cansel’in babas Mustafa K.'ya tacizci matematik öğretmeni Bayram Özcan'ın serbest kalması ve Özgecan’ın babası Mehmet Aslan için söylediği sözlere ilişkin sorular yöneltti.

İşte o sorular ve yanıtları:

- Başınız sağ olsun Mustafa Bey... Kızınızı ölüme sürükleyen öğretmen serbest bırakıldı. Ne hissediyorsunuz?

Üzüntü... Evlat acısı zaten insanın içini oyan bir acı. Bir büyük acının yanında, bir de müthiş bir hayal kırıklığı! 17 yaşındaki bir çocuğun hayatına mal olan birinin alacağı ceza bu kadar hafif olmamalıydı. Öfke. hayret, üzüntü, şaşkınlık, acı... her şeyi birden hissediyorum. Duruşma salonunda da duygulanım ifade ettim. Ben bir babayım. Bir baba olarak konuştum orada. "Tehdit etti!" diye yazıldı, çizildi. Soruyorum size, 17 yaşındaki evladını kaybetmiş bir baba olarak, orada o adama teşekkür mü etmeliydim?
 
- Ben sizi anlıyorum, hepimizi anlıyoruz... Ama Özgecan'ın babasıyla da ilgili bir şeyler söylediniz...

Evet. adliye çıkışında da öfkeyle, "Benim mezhebim onun kadar geniş değil!" dedim. "Onun kadar soğukkanlı olamıyorum" demek istedim. Ama kastımı aştım. Çirkindi söylediğim laf. Lütfen ondan özür dilediğimi de yazar mısınız?‘GEREKEN CEZA VERİLMEZSE...’

- Elbette... Sizce, kızınız için adalet tecelli etti mi?

Tabii ki etmedi! Çocuğumun bu adamla gönüllü ilişkiye gimıiş olmasını mahkemenin kabul etmesi ve onu tahliye etmesi kabul edilebilecek bir şey değil! Bu, şu anlama geliyor: Bu ülkede öğretmenlerin, 16-17 yaşındaki kızlarla ilişkiye girmesi normaldir. Hayır değildir! Sen öğretmensin. Sen nasıl ileri gidebilirsin, bu senin mesleğini, nüfusunu, iktidarını kötüye kullanmandır. Bakın Ayşe Hanım, hiçbir veli, hiçbirimiz çocuklarımızla gündüz birlikte değiliz. Bu çocuklar okula gidiyor. Biz onları öğretmenlerine teslim ediyoruz. Bu olacak şey mi! Git başka biriyle ilişki kur, öğrencilerini rahat bırak...

- Mahkeme için ne söyleyeceksiniz?

Bana biraz tiyatro gibi geldi. Her şey insanı şaşırtacak şekilde hızlı gelişti. Hâkim duruşmaya geldiğinde sanki kararını çoktan vermişti. Sanık konuştu, "İfadelerini kabul ediyor musun?" dedi bana. Ben şahitlerin ne anlatacağını bilmiyorum ki. Sonra şahitler konuştu. Anne ve baba olarak bize söz hakkı bile vermedi. Bu nasıl bir şey, evladımız ölmüş, nasıl bu kadar duygusuz ve empatiden yoksun olabiliyorlar?

- Peki siz, durumu incelediniz mi? Böyle bir karar verilmesinin sebebi ne? 17 yaşında bir çocuğun gönüllü olarak ilişkisi olsa kaç yazar? Öğretmenin bu ilişkiye girmemesi gerekiyor, her türlü suçlu değil mi?

Bizim gözümüzde öyle de... Mahkemeye göre değil demek ki. 17 yaşında biriyle öğretmen olarak bir ilişki yaşamak, öğretmenlik nüfusunu kötüye kullanmak değil mi? Ama bunlar gündeme gelmedi, çıldırmamak işten değil!

- Siz öğretmene. "Senin cezasını ben keseceğim!" dediniz ya, bu aslında kötü bir şey değil mi? Herkes kendi cezasını kendi keserse ne hale gelir bu ülke...

Peki. ben de sorayım: Milletin çocuklarına göz diken adamlara gereken ceza verilmezse ne hale gelir bu ülke? (Hürriyet)


Üye OlÜye Girişi