Değer Deniz  cinayeti davası karara kaldı

 

Müzisyen Değer Deniz cinayetinde İndirime karşı toplanan imzalar dava dosyasına konuldu

20.02.2016
Yazı Boyutu:  
İstanbul Beyoğlu’nda müzisyen Değer Deniz’i öldüren C.M.’nin yargılanmasına bugün devam edildi. Kardeş Orhan Deniz, sanığa verilecek cezada indirime gidilmemesi için başlatılan kampanya kapsamında toplanan 24 bin 600 imzanın yer aldığı taşınabilir belleği mahkeme heyetine teslim etti.

29 Mart’a ertelenen duruşmanın karar duruşması olması bekleniyor.

Müzisyen Değer Deniz, 5 Mayıs 2015’te İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde cinsel saldırıya maruz kaldıktan sonra katledilmişti. Savcılık, 17 yaşındaki C.M. hakkında ‘bir suçu gizleme veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla öldürme’, ‘konutta yağma’ ve ‘mağduru öldürecek şekilde cinsel saldırı’ suçlamalarıyla dava açmıştı.

C.M. savcılık ifadesinde Değer Deniz’i tanıdığını iddia ederek, “Zili çaldım, açmadı. Eve tırmanarak çıktım. Eve nasıl girdiğimi sordu ama sonra, ‘İyi yaptın pencereden girmekle’ dedi. Odada tek taş yüzük gördüm, ne olduğunu sordum. ‘Sen 15 gün yoktun, bir arkadaşımın hediyesi’ dedi. Kıskandım. Sözleri erkekliğime dokundu” demişti.

Sanığın yargılanmasına bugün Çağlayan Adliyesi’nde devam edildi. İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın müdahallik talebi, mahkeme tarafından reddedildi.

Duruşmaya katılan Değer Deniz’in kardeşi Orhan Deniz, mahkemeye sanığa indirim verilmemesi için toplanan imzaları teslim etti. Kardeş Deniz, “Benim elimde bir USB var. Bunun içerisinde 24 bin 600 kişi tarafından atılmış imza bulunmakta. Bu imzayı şahıslar dosyada en üstten ağır ceza verilmesi, tahrik hükümlerinin uygulanmaması için imzalamışlardır. Bu nedenle USB’nin dosyaya girmesini istiyorum” dedi. Mahkeme heyetinin Deniz’in talebini kabul etmesiyle imzaların bulunduğu USB dava dosyasına girdi.

Dava, 29 Mart’a ertelendi. Avukat Selin Nakıpoğlu, gelecek ay görülecek duruşmanın karar duruşması olacağını, duruşma için çağrıda bulunacaklarını belirtti.

(Burcu Karakas / Diken Tv)

Üye OlÜye Girişi