'Huysuz Virjin' yaşamını yitirdi: Mirasını ÇYDD'ye bıraktı

 

Sahne ve Show dünyasında Huysuz Virjin karakteriyle gönüllerde taht kuran Seyfi Dursunoğlu, 87 yaşında hayatını kaybetti. Dursunoğlu, yıllar önce verdiği bir röportajda mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bıraktığını açıklamıştı.

17.07.2020
Yazı Boyutu:  
15 gündür hastanede tedavi gören, son 3 gündür de yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam edilen KOAH hastası Seyfi Dursunoğlu, tüm tedavi çalışmalarına rağmen 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Dursunoğlunun vefat ettiği hastaneden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Huysuz Virjin' karakteriyle gönüllerde taht kuran sanatçı Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020, Cuma günü Acıbadem Altunizade Hastanesi'nde hayata gözlerini yumdu.

 87 yaşında hayatını kaybeden ünlü sanatçının vefatıyla ilgili bilgi veren Acıbadem Altunizade Hastanesi Başhekimi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu şunları söyledi:

 KOAH hastası olan ve aynı zamanda 15 gündür hastanemizde pnömoni (zatürre) tedavisi gören değerli sanatçımız Seyfi Dursunoğlu'nu maalesef bugün saat 16.45'te kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, tüm sanat camiasına ve sevenlerine sabır diliyoruz." denildi.

SEYFİ DURSUNOĞLU KİMDİR?

1932 yılında Trabzon'da dünyaya gelen Seyfi Dursunoğlu 87 yaşında hayatını kaybetti. Haydarpaşa lisesini bitiren Seyfi Dursunoğlu, İngiliz Filolojisi bölümünde eğitimine devam etti. Buradaki eğitimini yarıda bırakarak Sosyal Sigortalar Kurumu'nda memur olmaya karar veren Dursunoğlu 18 yıl devlet memurluğu yaptı.

SAHNE HAYATI

Devlet memurluğunun ardından Seyfi Dursunoğlu ilk kez 1970'te Huysuz Virjin mahlasıyla sahneye çıkmaya başladı. Küçük kulüplerde sahne alan Dursunoğlu'nun ünü kısa sürede yayıldı ve büyük kulüplerden de teklif almaya başladı.Özellikle İzmir Fuarı'nda her yıl tanınmış solistlerle sahne alması şöhretine şöhret kattı. Seyfi Dursunoğlu'nun "Huysuz Virjin" karakteriyle TRT'de katıldığı bir yarışma programı kariyerinde sıçrama yapmasına sebep oldu. Aynı programda, tek kanalın seyredildiği bu dönemde Huysuz Virjin'in Öztürk Serengil'e verdiği esprili cevapları gördükten sonra herkes ondan bahsetmeye başladı. 

Şöhretinin katlanmasıyla beraber pek çok ülkede sahne almaya başlayan Seyfi Dursunoğlu, Huysuz Show adlı programıyla kendini tüm Türkiye'ye tanıttı ve sevdirdi.

Dursunoğlu, bir dönem Popstar Türkiye yarışmasının ikinci sezonunda, İbrahim Tatlıses, Garo Mafyan ve Deniz Seki gibi şarkıcı ve sanatçılarla birlikte jüri üyeliği de yaptı.

Seyfi Dursunoğlu, 2007 yılında RTÜK tarafından programının yayınlandığı televizyon kanallarına dolaylı olarak baskı yapıldığı ve sansür uygulandığını gerekçe göstererek Huysuz Virjin'i artık canlandırmayacağını açıkladı ancak 2012'de Show TV'de yayınlanan Huysuz'la Dans Eder misin? programını sundu.

Aynı yıl Star TV'de yayınlanmaya başlayan, Benzemez Kimse Sana adlı yarışmada jüri üyeliği yaptı. Programın final bölümüne son kez Huysuz Virjin olarak sahneye çıktı ve "Bu benim son kantom" diyerek yaşından dolayı bir daha kanto yapamayacağını anlattı.

MİRASINI ÇYDD'YE BIRAKTIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Seyfi Dursunoğlu, 2012 yılında verdiği bir röportajda ise 40 yıllık birikimi olan 15 milyon TL'yi Türkan Saylan'ın kurucusu olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bıraktığını ifade etmişti."MİRASIMI TÜRKAN SAYLAN'IN DERNEĞİNE BAĞIŞLADIM

Dursunoğlu konuyla ilgili olarak, "40 yıldır çalışıyorum. 40 yıllık birikimimi bildiğiniz gibi Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na bağışlayacağımı açıklamıştım. Ancak bir şey oldu ve bundan vazgeçtim. Vakıf yetkilileri bir gün beni aradı ve Alâeddin Yavaşça için bir gece düzenlediklerini, o geceyi sunmamı istediler. Bunun karşılığında da bana bir şilt vereceklerini belirttiler. Sonra düşündüm. Ben de bir sanatçıyım. Neden bana bir gece yapılıp da şilt verilmiyor da başkasının adına yapılan bir gecede veriliyor dedim. Üzüldüm ve kırıldım tabii ki. O zamana kadar kendilerine bağışta bulunmuştum. Ama şimdi mirasımı Türkan Saylan'ın Derneği'ne (ÇYDD) bırakmaya karar verdim" ifadelerini kullanmıştı."

15 MİLYONA YAKIN PARAM VAR

"Dursunoğlu ne kadar mirasınız var sorusuna ise, "15 milyona yakın bir param var. Tabii bunun içinde Çengelköy'- deki evim, mal varlığımda dahil" şeklinde yanıt vermişti. (Kazete)

Üye OlÜye Girişi