Köpek Maması Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 

EVcil hayvan sahipleri tarafından en merak edilen konulardan biri de köpek mamalarının içinde ne olduğudur.

09.02.2017
Yazı Boyutu:  
Köpek maması seçimi evcil hayvan sahiplerinin kafasını en çok kurcalayan konulardan biri. Köpekteki sağlık sorunları, köpeğin ırkı ve yaşı mama seçimi hakkında belirleyici olurken, bir yandan da köpek beslenmesi hakkında en çok “yaş mama ne zaman verilmeli?” ya da “köpekler ev yemekleri yiyebilir mi?” gibi sorular sorular soruluyor. Mama seçimi hakkında üzerinde ilk durulması gereken konu köpeğin yaşıdır. Çünkü her köpeğin yaşına göre farklı vitamin ve mineraller bakımından zengin mamalar ile beslenmesi gerekir. Yavru köpeklerin gelişimlerini destekleyici yavru köpek maması ile beslenmesi önemlidir. Yetişkin köpeklerin sağlıklı kalmalarını ve aktivitelerinde enerji sağlayıcı, yaşlı köpeklerin ise sağlık sorunlarında destekleyici mamalara ihtiyacı vardır.
Her köpek ırkında farklı sağlık sorunlarına karşı yatkınlık olabildiği için mama seçiminde üzerinde durulması gereken bir diğer konu köpeğin ırkıdır. Evcil hayvan sahiplerinin küçük, orta ve büyük ırk köpekler için özel olarak üretilmiş ırk mamaları arasından seçim yapması daha doğru olacaktır.
 
Köpek mamasının içinde ne var?
 
Evcil hayvan sahipleri tarafından en merak edilen konulardan biri de köpek mamalarının içinde ne olduğudur. Köpek mamaları gerçek et içeren, A, D, B1 gibi vitaminler ve kalsiyum, magnezyum, fosfor, iyot, demir gibi mineraller bakımından zengin besinlerdir. Köpek mamalarında köpeklerin glucosamine, chondritin, l-carnitin gibi eklem ve sindirim sistemi gelişiminde etkili doğal takviyeler bulunmaktadır. Köpekler bu önemli besin desteklerini ise ev yemeklerinden karşılayamaz ve bu nedenle de sağlık sorunları yaşayabilirler. Ayrıca ev yemeklerindeki tavuk kemiği gibi parçalar köpeklerin yemek borusuna batabilir ve hayatları tehlikeye girebilir.

Köpekler şeker, pilav, tuzlu cips, peynir, süt, soğan, üzüm, kafeinli içecekler, çerez ve çikolata gibi zararlı ve zehirlenmelere neden olabilecek gıdalar yerine doğal antioksidanlar içeren, kuru ve yaş mamalar ile beslenmelidir. “Super Premium” özellikteki mamalar en çok tercih edilen mama çeşitleridir.
 
Dünyaca ünlü köpek maması markalarını bir arada sunan online pet shop alışveriş sitesi petzimo.com ile köpeğinizin ihtiyacı olan köpek aksesuarları, temizlik ürünleri, köpek yatağı ve daha birçok pet shop ürününü hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.
 
Petzimo.com web sitesine üye olarak, hızlı bir şekilde pet shop malzemeleri kredi kartı yoluyla satın alınabiliyor. Petzimo.com’dan yapılan alışverişlerden “para puan” kazanılabiliyor. Petzimo.com’da 1 para puan 1 TL olarak değerlendiriliyor. Web site üzerinden yapılan tüm alışverişlerde para puan kazanmak ve sonraki alışverişlerde bu puanları TL olarak kullanmak mümkün. Petzimo.com’a üye olan herkese anında 10 para puan hediye ediliyor. Üye girişi ile petzimo.com'dan gerçekleştirilen tüm alışverişlerin %2,5'i değerinde puan anında üyelik hesabına yükleniyor. (100 TL değerinde bir alışveriş için, 2,50 TL değerinde 2,5 puan kazanılıyor) 
(Advertising)
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi