Nepal'de can dostlarından büyük şov

 

Nepal'in başkentinde 23 Şubat'da gerçekleştirilen Köpek Şovu, ayni ülkede Kasım ayında düzenlenecek ve ülkeye büyük turist çeken Köpek Festivali'nin provası olarak yorumlanıyor.

24.02.2019
Yazı Boyutu:  
Nepal'in başkenti Kaktmandu'da 9-13 Kasım'da düzenlenecek Diwali ve Işık Festivali olarak bilinen Köpek Festivali Tihar'ın  provası niteliğindeki Nepal 9. Büyük Köpek Şovu 23 Şubat'da Katmandu'da gerçekleştirildi.Nepal'in başkentinde düzenlenen 9. Büyük Köpek Gösterisine 30'dan fazla cinsten yaklaşık 100 köpek katıldı.

Dünyanın dört bir yanındaki  hayvanseverlerin büyük ilgi gösterdiği Köpek Festivali Tihar'la Hindu geleneklerine göre, karanlığın içindeki aydınlığın, cehaletin içindeki bilginin öne çıkarılması öngörülüyor.Festival süresince köpeklerin dünyadaki varlıkları için tanrılara teşekkür ediliyor.

Köpekler çiçeklerle, renkli renkli boyalarla süslenip özel ilgi gösterilip, el üstünde tutuluyorlar.Tihar Hindu takvimindeki büyük birkaç bayramdan birisi olarak kabul ediliyor ve 5 gün boyunca aralıksız kutlanıyor.

Hinduizm'in inançlarına göre her günün farklı bir teması, odak noktası bulunan festivalde, usullere göre de özel kutlamaları oluyor.Tihar'da da bütün festivallerde olduğu gibi lambalar gece boyunca yanıyor.

Temel fikir ise; karanlığın içindeki aydınlığın, cehaletin içindeki bilginin öne çıkarılması.


Boyunlarındaki çelenk kolyelerin adı "malla". Malla, saygıyı ve erdemi temsil ediyor.Üye OlÜye Girişi