#ODTÜ'de mezuniyet töreni öncesi gözaltılar

 

ODTÜ'nde bugün gerçekleştirilecek mezuniyet töreni öncesi, polisin bu sabah ev baskınları yaparak "olay çıkarabilirler"gerekçesiyle bazı öğrencileri gözaltına aldıkları belirtildi. Gözaltılarla ilgili ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Verşan Kök suçlanıyor.

30.06.2019
Yazı Boyutu:  
ODTÜ'de (OrtadoğuTeknik Üniversitesi)  mezuniyet törenleri öncesi ev baskınlarıyla yapılan gözaltıları protesto için twitter'da #ODTÜlülereÖzgürlük hashtag'ı oluşturuldu. 

#ODTÜ mezuniyet töreninde pankartlarla cinsiyet ayrımcılığından genç işssizliğe, 'Olay çıkarabilirler' olasılığıyla polis tarafından göz altına alınan öğrencilerin serbest bırakılması taleplerine dikkat çekilldi.


Yapılan paylaşımlarda Gözaltına alınanlar arasında Marksist Fikirler Topluluğu (MFT) Başkanı Emrecan Konyalı, kadın ve lgbti mücadelesi veren Meziyet Yıldız ve Melike Balkan'ın da yer aldığı belirtildi.

Paylaşımlarda gözaltılardan sorumlu olarak ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Verşan Kök sorumlu tutuluyor.Kadın Kollektifi'nden yapılan açıklamada, ODTÜ'de mezuniyet töreninin düzenleneceği bugün, sabah saatlerinde  kapıları kırılarak evleri basılan ve  "protesto düzenleme ihtimaline karşı" gözaltına alınan ODTÜ'lü arkadaşlarımızın yanındayız." denilirken, MFT'den yapılan açıklamada da "MFT Başkanı, Yoldaşımız Emrecan Konyalı ile birlikte toplam 4 öğrenci gözaltında! ODTÜ baskıya, diktaya eyvallah etmeyecek, Sosyalistler baş eğmeyecek!"mesajına yer verildi. (KAZETE HABER MERKEZİ- FOTOĞRAFLAR: TWİTTER)Üye OlÜye Girişi