#SansüreKarşı8ŞubattaTaksim,

 

Sosyal medyadan örgütlenen eylem yarın Taksim Güven Park ve Gündoğdu da

07.02.2014
Yazı Boyutu:  
 
 
5 Şubat gecesinde meclisten geçirilen, internet üzerindeki sansürü derinleştirecek yasaya karşı tepkiler yükseliyor. 8 Şubat’ta sokağa çıkma çağrısı  yapılırken, CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den yasayı imzalamayarak, Anayasa'daki yetkisini kullanmasını istedi.
 
 
Torba Tasarı’nın internet yayınlarının engellenmesiyle ilgili yeni kurallar getiren bölümü Meclis Genel Kurulu’nda 5 Şubat gecesinde kabul edildi. Tasarıya göre, “özel hayatın gizliliğinin ihlali” gerekçesiyle şikayet bile olmaksızın doğrudan Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın (TİB) emriyle internet yayınları durdurulabilecek.
 
Facebook grubu Sayfalar Ortak Platformu’nun açtığı ”İnternet yasaklarına karşı sokağa çıkıyoruz” etkinliğiyle 8 Şubat 19′da Taksim Meydanı‘na çağrı var. Sosyal medyadan örgütlenen eylem için birçok kurum da katılımcı örgütler arasında.
 
Bununla beraber Ankara Dayanışması da Güvenpark’ta 18′de buluşarak sansüre karşı basın açıklaması gerçekleştireceklerini duyurdu.
 
SANSÜRÜ TANIMIYORUZ
 
Kısa süre içerisinde doğrudan TİB başkanının müdahalesiyle internet üzerindeki herhangi bir içeriğin 24 saat içerisinde kaldırılabilmesini ve internet üzerindeki bilgilerin iki sene arşivlenmesini getirecek yasa için bir çok aydın, gazeteci, kurum ve örgüt tepki gösterirken  ?#‎TürkiyedeİnternetSansürü?, #internetimedokunma, #SansüreKarşı8ŞubattaTaksim, #SansürüTanımıyoruz etiketleriyle Twitter kullanıcıları eleştirilerini paylaştı.
 
 
KILIÇDAROĞLU'NDAN  ABDULLAH GÜL'E ÇAĞRI
 
CHP Genel başkanı Kemal kılıçdaroglu Kılıçdaroğlu internet düzenlemesine sert tepki gösterdi.
 
 İstanbul'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını  yanıtlayan CHP Lideri,  İnternet düzenlemesi ile ilgili Cumhurbaşkanı'nın özgürlükten yana tavır koyması gerektiğini ifade ederek ''Cumhurbaşkanı Anayasa'ya sadakat yemini içmiştir. Onun gereğini yapmak zorundadır'' dedi.
 
Kılıçdaroğlu, Meclis Genel Kurulu'ndan geçen internet düzenlemesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özgürlükten yana tavır alarak gereğini yapmasını söyledi.
 
Konuşmasında Başbakan'ı da hedef alan CHP Lideri, 'Kendime uygun medya oluşturacağım' yaklaşımı olduğunu savunarak, ''Ben sahtekar diktatörün ülkeyi yönetmesini istemiyorum'' dedi.
 
Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
 
''Cumhurbaşkanı Anayasa'ya sadakat yemini içmiştir. Onun gereğini yapmak zorundadır. Ben demokrasiyi özgürlüğü savunuyorum demeli bir Başbakan. Ben kısıtlama getireceğim, haber yaparsa televizyon kanallarına müdahale edeceğim bu olmaz.
 
Düne kadar diktatörden söz ediyorduk. Şimdi sahtekar diktatörden söz ediyoruz. Anketlere müdahale ediyor. Ben sahtekar diktatörün ülkeyi yönetmesini istemiyorum.''
 
Türkiye’deki gazeteci örgütleri de yasayı eleştirdi: Basın Enstitüsü Derneği (IPI Türkiye), Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)  ve Basın Konseyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “tasarıyı Meclis’e ilet” çağrısında bulundu.
 
İn­ter­net Ya­yın­cı­la­rı Der­ne­ği Ge­nel Baş­ka­nı Tay­fun Sır­man da “AKP ik­ti­da­rı­nın Tür­ki­ye­’ye ya­şat­tı­ğı utanç­la­ra bir ye­ni­si da­ha ek­len­di.” derken özel hayatın gizliliğini koruma gerekçesiyle internetin TİB’in emrine tahsis edildiğini ifade etti.
 
ULUSLARARASI TEPKİLER: GÜL İMZALAMA
 
Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, hükümetin internet üzerindeki kontrolünü arttırmasını eleştirerek, ”bireysel Twitter profilleri” sansürüne benzer şekilde ”hedeflenmiş sansürü kolaylaştıracağını” ifade etti.
 
İnsan hakları ve basın özgürlüğü kuruluşları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkiye’de önceki gece Meclis tarafından kabul edilen yeni internet yasasını veto etmesi çağrısında bulundu.
 
Çağrılardan biri, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HTW)  Londra bürosundan yapıldı. Yazıda, ” Meclis bu maddeleri, üzerlerinde kapsamlı müzakere yapmadan veya uzmanlardan gereğince görüş almadan kabul etti” ifadelerine yer verildi.
 
Yine bir Amerikan sivil toplum kuruluşu olan Gazetecileri Koruma Komitesi de (CPJ), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den bu yeni düzenlemeyi veto etmesini istedi. Bu tarz düzenlemelerin “demokratik bir toplumda yeri olmadığını” bildiren CPJ, “Erdoğan hükümetinin iç karartıcı basın özgürlüğü karnesi göz önüne alındığında bu yetkinin itidalli bir şekilde kullanılacağına inanmak güç” açıklamasını yaptı.
 
AB, ABD: ENDİŞELİYİZ, KAYGILIYIZ
 
Yasanın geçtiği günün ertesinde Avrupa Birliği temsilcileri; AB Komisyon Üyesi Füle, Sözcüsü Stano ve AP Başkanı Schultz, İnternete kısıtlamalar getiren yasa değişikliği hakkında endişelerini dile getirmişti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın bilgilendirme toplantısında sorulan bir soru üzerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen internet yasası hakkındaki düzenlemeyi takip ettiklerini, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcisinin dile getirdiği kaygıları paylaştıklarını belirtti.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi