#Yurtücretleridurdurulsun : Müşteri değiliz, öğrenciyiz!

 

Koronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerin üç hafta süreyle kapatılmasıyla evlerine dönmek zorunda kalan öğrencilerden kalmadıkları günler için yurt ücreti istenmesine tepkiler giderek büyüyor. Sosyal medyada yurt ücretlerinin durdurulması için başlatılan kampanyaya destek yağıyor.

25.03.2020
Yazı Boyutu:  
Koronavirüsü salgını yüzünden Üniversitelerin 3 hafta kapatılmasıyla beraber öğrencilerin büyük bölümü kaldıkları yurtları boşaltırken yüzlerce öğrenci de Ümre'den dönenlerin karantina nedeniyle gece yurtlardan çıkarılması nedeniyle evlerine dönmek durumunda kaldı. Yurt ücretlerini ödeyen öğrencilere paraların iade edilmesi ödemeyenlerin ise bütün bu süreç boyunca  yurt ücretlerinden muaf tutulması isteniyor.Bu bağlamda  üniversite öğrencileri bugün sosyal medyada Kampüs Cadıları'nın hazırladığı #Yurtücretleridurdurulsun hashtag'ı ile kampanya başlattılar. Öğrencilerin Twitter üzerinden başlattığı kampanya kısa sürede TT oldu. Kampanyada çeşitli demokratik kitle örgütlerinden ve siyasi partilerden de  destek geldi.

CHP Genel Başkan yardımcısı Veli Ağbaba, Twitter'da"Üniversiteli gençlerimiz geçinebilmek için ya ailelerinden destek alıyor ya da part-time çalışıyorlardı. Şuan ne çalışabiliyorlar ne de aileleri gençlerimize yardım edebiliyor. Artık gençlerimize destek zamanı!2021e kadar tüm yurtlar ücretsiz olmalı." paylaşımıyla üniversite gençlerinin taleplerinin hükümetçe yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. (Kazete Haber merkezi)
Üye OlÜye Girişi