1 mangalda 2 klozet kapağı mikrop

 

Mangalların iki klozet kapağına eşit bakteri taşıdıkları belirlendi

25.05.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 
100 santimekraterik bir mangalın 1.7 milyon mikrop içerdiği belirlendi
 
 
Yaz mevsiminin vazgeçilmezi mangalların tam bir mikrop yuvası olduğu ortaya çıktı. İngiliz araştırmacılar, 100 santimetrelik bir mangalın 1.7 milyon mikrop içerdiğini ve bu sayının bir klozet kapağına göre 2 kat fazla olduğunu duyurdu
 
İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre, mangal ve barbeküler 100 santimetre karede 1.7 milyon mikrop içeriyor ve bu sayı yüzde 124 oranla bir klozet kapağınınkinden fazla durumda olduğunu gösteriyor.
 
KUSMA VE İSHALE YOL AÇABİLİR
 
Bunun dışında başka bir yüksek bakteri oranının ise 100 santimetre karede 1.2 milyon bakteriyle çöp kapaklarında olduğu belirtildi. Açık havada bulunan yüksek mikrop seviyelerinin de koliform, salmonella ve listeriya gibi bakterilere işaret edebileceği söylendi.
 
İngiltere’nin en önemli hijyen uzmanlarından olan ve araştırmayı yürüten Doktor Lisa Ackerley, bu tarz bakterilerin ızgaradan köftelere veya sosislere bulaşmasının kusma ve ishale sebep olabileceğini açıkladı.
 
Yapılan araştırmalar, bahçelerin ev içleri kadar temizlenmediği de ortaya çıkardı. Ackerley konuyla ilgili, “Sağlığınız için bahçe mobilyalarınızı ve barbekülerinizi kullanmadan önce temizlemenizi ve dezenfekte etmenizi öneriyorum” dedi. Öncelikle küçük çocukları bakterilerden koruma uyarısında bulunan Ackerley, kolifrom, salmonella ve listeriya gibi bakterilerin özellikle çok yaşlı ve çok genç olanlar için tehlikeli olduğunun altını çizdi.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi