10 ayda 101 kadın işçi öldü

 

Kadınlar, iş cinayetlerine karşı örgütleniyor

01.11.2014
Yazı Boyutu:  
 
Kadınlar  iş cinayetlerine karşı tepkilerini örgütlü olarak ortaya koymak için harekete geçti
 
 
Isparta’nın Yalvaç İlçesi yakınlarında elma toplayan mevsimlik tarım işçilerini taşıyan midibüsün yol kenarındaki su tahliye kanalına devrilmesi sonucu yaşamını yitiren 18  tarım işçisinden 16'sının kadın olması, Türkiye'de kadınların da iş cinayetlerin yüksek oranda pay aldığını gözler önüne serdi. 
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kadın Meclisi'nden (İSİG) yapılan açıklamaya göre,  2014 yılının ilk on ayında işe giderken ya da gelirken 322 işçi can verdi. Yollarda can veren 322 işçinin 94'ü tarım emekçisi.   Tarım işçileri yıllardan beri uygun olmayan koşullarda tarlalara, bahçelere taşındığı  ifade edilen ISİG'in açıklamasında,  "AKP iktidarı duble yol yapmakla övüneceğine tarım işçilerinin sağlıklı ve güvenli taşınması koşullarını gerçekleştirmesi gerekiyor" denildi.
 
Yaşanan iş cinayetlerine ve zor çalışma koşullarına rağmen mevsimlik tarım işçileri ile ilgili hiçbir düzenleme yapılmadığı , dayı başı/aracı/elçi sistemiyle işçi işveren ilişkisinin üzerinin örtülerek tarım işçilerinin İş Kanunu kapsamı dışında tutulduğu ifade edilen açıklamada, özetle şu görüşlere yer verildi:
 
"2014 yılının ilk on ayında 64’ü tarım emekçisi olmak üzere 101 kadın işçi can verdi... Tarımda toprağa can verirken emeği görünmeyen, hatta kendi canından olanların kadınlar olduğunu da bugün bir kez daha görmüş olduk... Tarımda emeği görünmeyen kadınlar sadece iş cinayetlerinde görünüyor...Tarımda kadın emeği bu sektördeki ucuz ve güvencesiz emeği oluşturmaktadır. Tarımda ücretsiz aile işçisi veya mevsimlik işçisi kadınlar her türlü sosyal güvenceden yoksun çalışmaktadır.
 
Mevsimlik tarım işçisi kadınlar işçi sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun... En çok yollarda savrularak ölen tarım işçileri, boğulma, zehirlenme, traktör altında ezilme gibi nedenler yüzünden de canlarını kaybetmektedir..
 
Artık yeter... Biz kadınlar olarak iş cinayetlerine karşı tepkimizi örgütlü olarak ortaya koyacağız ve mücadelemizi büyüteceğiz...Isparta’da yaşananlar trafik kazası değil iş cinayetidir.. Tarlada, fabrikada, evde ölmek istemiyoruz.. Sorumlular Tarım ve Çalışma Bakanlarıdır... Adalet istiyoruz..." (KAZETE)
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi