10 öğrencinin cinsel istismarcısı öğretmen serbest

 

Van Erciş'te bir köy okulunda en az 10 öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Mesud D. mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

16.09.2017
Yazı Boyutu:  

Van’ın Erciş ilçesine bağlı bir köy okulunda en az 10 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Mesud D. çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. İstismarın açığa çıkması üzerine okul yönetiminin değişmesini istemiş ve çocuklarını okula göndermeyerek durumu protesto etmişlerdi. Öte yandan olayı haberleştiren gazeteciler ifadeye çağrılmış ve haklarında soruşturma başlatılmıştı.

TAHLİYE GEREKÇESİ 'DELİL YETERSİZLİĞİ'

Evrensel'in haberine göre, 17 Mayıs tarihinde Erciş'e bağlı Keklik Ova Mahallesi'nde bulunan köy okulunda, öğretmen Mesut D.’nin en az 10 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu ihbarı üzerine jandarma okula gelerek Mesut D.'yi gözaltına almıştı. Gözaltı sonrası savcılığın yürüttüğü soruşturmada çok sayıda öğrencinin ifadesine başvurulmuş ve savcılık tarafından Mesut D. tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme savcının talebi üzerine Mesut D. hakkında tutuklama kararı vermişti.

Suçlamaya ilişkin Erciş’te görülen son duruşmada mahkeme Mesut.D.’nin tahliyesine karar verdi. Tahliye kararının gerekçesi olarak öğrenci beyanlarına rağmen “mevcut delil yetersizliği” gösterildi.

AİLELERİN DAVADAN VAZGEÇMELERİ İSTENDİ

Konuya ilişkin yerel gazeteye konuşan davacı aileler  “Defalarca evimize gelip davalarımızdan vazgeçmemiz için beni tehdit ettiler. Buna rağmen vazgeçmedik. Çocuklarımızı artık okula göndermeyeceğiz.” diyerek Mesud D.'nin serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

OKUL YÖNETİMİ SESSİZ Mİ KALDI?

Mesut D.'nin gözaltına alınıp tutuklanması üzerine veliler, okul yönetimini istismardan haberdar olmalarına rağmen harekete geçmemekle ve Mesud D. hakkında işlem yapmamakla suçlamış, duruma tepki göstererek okul yönetiminin değişmesini talep etmişlerdi. Talepleri yerine getirilmeyen veliler güvenliklerinden endişe ettikleri çocuklarını okula göndermeyerek durumu protesto etmişlerdi.

OLAYI HABERLEŞTİREN GAZETECİLERE SORUŞTURMA

Olayı haberleştiren gazeteciler, defalarca jandarma ve polis karakolunda ifade vermek zorunda kaldı. Gazeteci İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş'a "dosyaya konulan gizlilik kararını ihlal etmek" gerekçesiyle davalar açıldı.


Üye OlÜye Girişi