10. Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahiplerini buldu

 

10. Uluslararası Hrant Dink Ödülü'ne Murat Çelikkan ile Mwatana İnsan Hakları Örgütü değer görüldü.

16.09.2018
Yazı Boyutu:  
Hrant Dink Vakfı tarafından verilen, Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü kazananlar bugün düzenlenen törenle açıklandı.

Hrant Dink’in 64’üncü yaş gününde düzenlenen törende Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün Türkiye sahibinin gazeteci ve insan hakları savunucusu Murat Çelikkan olduğu açıklandı. Ödül töreninde konuşan Çelikkan “Buradayım, çünkü bu kan ve ölüm politikasına karşı sivil ölüme mahkûm edilseler de barış için sesini yükselten insanlar var” dedi.

10. Uluslararası Hrant Dink Ödülü yurtdışı sahibi ise Yemen’deki insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden Mwatana İnsan Hakları Örgütü oldu. Mwatana İnsan Hakları Örgütü adına konuşma yapan Radya el-Mutavakel, “Türkiye’deki durum ile Yemen’deki durum arasında çok büyük farklılıklar olsa da, insan hakları kuruluşları olarak benzer güçlüklerle karşılaşıyoruz” dedi.Mwatana İnsan Hakları Örgütü'nün önemi

 Mwatana İnsan Hakları Örgütü, insan haklarını koruma ve savunma amacıyla 2013 yılında Yemen’de kurulmuş bağımsız bir organizasyon.  Mwatana İnsan Hakları Örgütü, insan hakları ihlallerine müdahale etmek ve durdurmak için objektif bir şekilde yürüttüğü alan araştırmalarına odaklanmış durumda.

Örgüt, insan hakları ihlaline uğramış mağdurlara destek ve koruma sağlarken, ihlalciler için yaptıklarının sorumluluğunu alması konusunda baskı uygular. Bu tür ihlallerin tekrarlanmasının önlenmesi konusunda yasal garantiler çıkması için çalışmalar yürütür.

Organizasyon, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli araçlar aracılığıyla çalışır:

İzleme ve Belgeleme: 1) insan hakları ihlalleri ile ilgili verilerin toplanması 2) saha ziyaretleri, ilk elden araştırmalar, duruşmalar, kanıtların ve ipuçlarının incelenmesi; 2) bulguları yerel yasalar ve uluslararası sözleşmelerle karşılaştırmak; ve 3) Organizasyonun sonuçlarını, tavsiyelerini ve taleplerini içeren ifadeler veya raporlar üretmek için bu tür bulguları açığa vurmak.

Araştırmalar ve Araştırma: Soruşturma altındaki her konunun net bir resmini çizme ve özetler ve telafilerle destekleme amacı ile insan hakları meseleleri ile ilgili stratejik çalışmalar yürütmek.

Savunuculuk ve Lobicilik: Organizasyonun raporlarında, verilerinde, çalışmalarında ve araştırmalarında belirtilen tavsiyelerin ve taleplerin yerine getirilmesi için, savunuculuk ve lobi faaliyetleri için özel bir oda aracılığıyla yetkili makamlara baskı uygulamak.

Yasal Destek: Mahkemeler aracılığıyla adli yardım ile insan hakları ihlalleri mağdurlarına profesyonel avukatlık hizmeti sağlamak.

Eğitim ve Koçluk: İnsan hakları savunuculuğunun çeşitli düzeylerinde teknik yeterlilik ve tarafsızlık ile insan haklarını savunmak için gerekli beceri ve bilgiyi edinmelerini sağlamak için insan hakları kadrolarının eğitimi ve koçluğu üzerine çalışın.

Farkındalık: Çeşitli farkındalık etkinliklerini uygulayarak tüm insan hakları konularında kamu bilincini geliştirin.

Broşürler ve Yayınlar: Organizasyon, Kurumun çalıştığı misyon ve meselelere hizmet edecek şekilde, uygun olduğu şekilde broşür ve yayınlar yayınlar. 


Murat Çelikkan kimdir?

Murat Çelikkan, Türk insan hakları savunucusu ve gazeteci. İnsan Hakları Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye ve Vatandaşlar Meclisi ve Hafıza Merkezi Eş Başkanı (Doğruluk Adalet Hafıza Merkezi): Türkiye’de bazı insan hakları örgütlerinin kurucusu.

Çelikkan 25 yıllık gazetecilik hayatı boyunca muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı ve yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevler üstlendi.
Türkiye insan hakları hareketinde aktif olarak yer aldı; İnsan Hakları Derneği, Uluslararası Af Örgütü – Türkiye, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucusu oldu ve yönetim kurullarında yer aldı. Kürt meselesi ve medya etiğiyle ilgili projelerde çalıştı.
2010’dan bu yana kurucularından olduğu Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nin direktörü.

Stockholm merkezli insan hakları kuruluşu Civil Rights Defenders (CRD) 2018 Sivil Haklar Savunucusu Ödülüne değer görüldü.

Çelikkan, ‘terör propagandası’ gerekçesiyle kapatılan Özgür Gündem’in nöbetçi genel yayın yönetmenliğini yaptığı için bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

16 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmada, Çelikkan’ın cezasında, diğer yargılamalarda olduğu gibi indirime gidilmemiş ve ceza ertelenmemişti.

Kararda, ‘gazetecinin duruşmalarda yeteri kadar pişmanlık göstermediği, bu nedenle de indirim uygulanmadığı’ ifade edilmişti. Çelikkan, 21 Ekim 2017’de tahliye edildi.

Murat Çelikkan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Columbia Üniversitesi Tarihsel Diyalog ve Sorumluluk Programı İnsan Hakları İttifakı Araştırma Enstitüsü’nden mezuniyet derecesi aldı. (Gazete Duvar)

 

Üye OlÜye Girişi