100 bin imzalı adaylardan Perinçek zor durumda

 

İmzaların YSK'ye teslimine iki gün kala, Meral Akşener ile Temel Karamollaoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylığını garantilerken, Doğu Perinçek'in halen 40 binin üzerinde imzaya gereksinimi var. ADD ve eski komutanlar, Perinçek'e imza verilmesi çağrısı yaptı

07.05.2018
Yazı Boyutu:  
Seçmenler tarafından aday gösterilmek için başvuranlar arasından şu ana kadar İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun gerekli imzaya ulaştığı belirtiliyor. 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in100 bin imzayı toplayabillmesi için, Ergenekon ve Balyoz davalarında aylarca cezaevinde yatan eski komutanlar ile Atatürkçü Düşünçe Derneği (ADD) Genel  Başkanı Tansel Çölaşan yurttaşlara "imza verin" çağrısı yaptılar. 

Yeni yapılan düzenlemeler kapsamında seçmenler, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) cumhurbaşkanı adaylığı başvurusu yapmış kişiler arasından dilekçeyle başvurarak aday gösterebiliyorlar. Bir kişinin aday olabilmesi için en az 100 bin seçmenin desteğini alması gerekiyor.

24 Haziran 2018 seçimlerinde seçmen tarafından aday gösterilmek için YSK'ya 4 kişi başvurdu:

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek
Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz

Seçmenlerin desteklediği aday için imzalı dilekçe verme süresi 4 Mayıs Cuma günü başladı. Bu süre 9 Mayıs Çarşamba günü doluyor.

Basında yer alan haberlere göre, şu ana kadar Akşener ve Karamollaoğlu, adaylık için gereken 100 bin imzayı geçmiş durumda bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı'na aday olan isimler için verilen imzalar;
  • Meral Akşener : 220 326
  • Temel Karamollaoğlu : 142 786
  • Doğu Perinçek : 55 222
  • Vecdet Öz : 1511

Seçmenlerin aday gösterme süresinin dolmasının ardından cumhurbaşkanı geçici aday listesinin Perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

Şu ana kadar partiler tarafından aday gösterilen isimlerle birlikte cumhurbaşkanlığı yarışının 5 kişi arasında geçeceği tahmin ediliyor.

Partiler tarafından aday gösterilen isimler şöyle:

  • Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortak adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  • Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce
  • Halkların Demokratik Partisi'nin adayı tutuklu İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş
Cumhurbaşkanı kesin aday listesi ise 13 Mayıs Cumartesi günü açıklanacak.

ADD VE ESKİ KOMUTANLAR  DOĞU PERİNÇEK İÇİN DEVREDE“Sayın Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu 100 bin imzayı tamamladı. Sıra Doğu Perinçek’te” diyen Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, “Aynı hedef için dört adayın mücadele etmesi demokrasimizin zaferi olacaktır” ifadelerini kullandı.
Tüm yurtseverleri bugün ve yarın ilçe seçim kurullarına başvurmaya davet eden Çölaşan, şunları söyledi:

“24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının tarafsızlığı Anayasa’da artık sadece bir madde başlığıdır.

Seçimlerin sonunda göreve başlayacak olan cumhurbaşkanına Anayasa ile yürütme yetkisinin yanında yasama yetkisi de verilmekte, yasama yetkisi yürütme tarafından gasp edilmektedir; 'İdare' başlıklı devletin merkezden ve yerinden yönetim esasları ile kamu tüzel kişiliğinin sadece (münhasıran) kanunla kurulacağına, düzenleneceğine dair 123. madde ile 'Merkezi İdare'yi yani bakanlıklarla iller idaresini belirleyen 126. maddede yapılan değişiklikle cumhurbaşkanı tek imza ile kamu tüzel kişiliği kurabilecek, birden çok ili içine alacak (özerk bölge neden olmasın?) idari teşkilat kurabilecektir.

MİLLİ İRADEYE OYUN OYNANDI

Ayrıca belirtmek gerekir; 126. madde değişikliği Anayasa Komisyonu’nda tepkiler üzerine geri çekilmişken, değişiklik 106. madde içine konarak Genel Kurul’dan el çabukluğu ile geçirilmiştir. Tek başına bu husus bile, milli birlik ve bütünlüğü doğrudan hedef alabilecek niteliktedir. Milli iradeye oyun oynanmıştır. Geri alınması gerekli bir yetkidir.

Sonuç olarak; 24 Haziran seçimleri Türkiye ve Cumhuriyetimizin ilkeleri ve kurumları bakımından çok önemlidir. 24 Haziran’da Meclis'te Cumhuriyetçi çoğunluğun kazanması, Cumhuriyet’in kurucu ilkelerini hayata geçirmeye kararlı bir cumhurbaşkanının seçilmesi ülkemiz, Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz için çok önemlidir.

Meral Akşener ile Temel Karamollaoğlu 100 bin imzayı tamamlamışlardır. Sıra Doğu Perinçek’tedir. Aynı hedef için birlikte mücadele edecek dört adayın çıkması, demokrasimiz adına zafer olacaktır. Tüm yurtseverleri bugün ve yarın ilçe seçim kurullarına başvurmaya davet ediyorum, ben de gideceğim.”PAŞALARDAN PERİNÇEK'E İMZA ÇAĞRISI

Balyoz ve Ergenekon davalarından yargılanan komutanlardan Emekli Tümamiral Yasin Türker, emekli Koramiral Atilla Kezek,Deniz Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar, Emekli Hava Pilot Binbaşı Ertaç Uzgur, CHP Milletvekili emekli Albay Dursun Çiçek,Eski Harp Akademileri Komutanı emekli Orgeneral Necati Özgen, Türkiye kritik bir dönemden geçtiğine dikkati çekerek, "Demokrasiye inanan Türk Milleti cumhurbaşkanı adaylarına konan engelleri kendisi kaldırmalıdır. Bunun için ilçe seçim kurullarına giderek imza vermelidir. Bu, Türkiye’nin geleceği için, demokrasi için, laiklik için gereklidir. Vatandaşlık görevidir" dediler.

Üye OlÜye Girişi