1000 kök hücre nakli hastasının dökümantasyonu hazırlandı

 

İlik nakli en çok kardeş veya anne-babadan yapılıyor

13.05.2007
Yazı Boyutu:  
Ege Ajans - Türkiye'deki pediatrik (16 yaş altı) kemik iliği kök hücre nakli yapılan 10 merkezin çalışma grubu koordinatörlüğü görevini yürüten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi Pediatrik Kemik İliği ve Kök Hücre Merkezi Sorumlusu Prof.Dr.Savaş Kansoy, ülkemizin değişik merkezlerinde kök hücre nakli yapılmış 1000 kök hücre nakli olgusunun dökümantasyonunu hazırladı.

Ülkemizde kemik iliği kök hücre nakli yapılmış hastaların yüzde 82'sine kardeş veya kardeş dışı bir vericiden nakil yapıldığını kaydeden Prof.Dr.Kansoy, "Olguların ancak yüzde 18'ine kendisinden ilik nakli gerçekleştirilmiştir. Merkezlerimizdeki transplantasyon başarı oranı gelişmiş ülkelerdeki kadar iyi durumda" dedi.

Türkiye'de bugün yılda değişik merkezlerde 150 kemik iliği naklinin gerçekleştirildiğini beirten Prof.Dr.Kansoy, "Bu nakillerin büyük bir oranı son üç yılda gerçekleştirilmiştir. Pediatrik (çocukluk) çağında ve başka bir vericiden yapılan kemik iliği kök hücre nakillerinin yüzde 60'ı kanser dışı vakalardan oluşmaktadır. En çok nakil Akdeniz Anemisi, bağışıklık sisteminin yetersizlikleri ve lösemilerde yapılmaktadır" diye konuştu.
Her hastalıktan kendinden ilik naklinin mümkün olmadığını belirten Prof.Dr.Kansoy, "Bazı durumlarda sağlıklı kan hücreleri gerekmektedir. Bu durumda alınan kan ürünleri işlenmekte, eksi 80 ila 176 derecede dondurularak uygun zamanda yüksek kemoterapi sonrasında hastalara nakledilmektedir. Kemik iliği kök hücre nakli için doku uyumu gerekmektedir. Kan gruplarının uygunluğu önem taşımamaktadır" dedi.


Üye OlÜye Girişi