105 yıllık sütyenin doğum gününe gölge düştü

 

105 yıl önce, 3 Kasım 1914 tarihinde Mary Phelps isimli Amerikan kadın ilk sütyenin patentini almıştı. 3 Kasım sütyenin doğum günü ilan edilmişti. Ancak Avusturya da 500 yıllık sütyen bulununca doğum tarihi de tartışma konusu oldu.

03.11.2019
Yazı Boyutu:  
3 Kasım 1914 tarihinde ilk sütyenin patentini alan Amerikan Mary Phelps kadınları daraltan korse dönemini nihayet sonlandırdı. Ancak  Avusturya'da bir şatonun mahzeninde bu yıl Ocak ayında 500 yıllık sütyen keşfedildi. Böylece bir yüzyıl olduğuna inanılan sütyenin tarihi de değişmiş oldu.

Kadınları daraltan korse dönemini sonlandıran Mary Phelps'in 3 Kasım 1914 patentini aldığı ilk sütyen, saten kurdele ile iki ipek mendilden yapılıyordu.

O zamandan bugüne defalarca kez değişen sütyen modellerin birçoğu moda tarihine girdi.Avusturya da 500 yıllık sütyen bulundu
 
Bu yıl Ocak ayında Avusturya East Tyrol'daki Langberg Kalesi'nde bununan iç çamaşırları  ise sütyenin 105 yıl olarak bilinen tarihinin çok eskilere dayandığını gösterdi.

Zira Kalenin gizli mahzeninde bulunan sütyen ve külotun 500 yıldan daha uzun bir zaman öncesine ait olduğu düşünülüyor.

500 yıllık sütyen ve külotun, dantelle süslenmiş olduğu görülüyor.

Bu sütyenin bulunması, bir yüzyıl öncesine ait olduğuna inanılan sütyenin keşfiyle ilgili tarih inancını da değiştirmesi bekleniyor. (Kazete Haber Merkezi)
Yorumlar

günlüğüm

03.11.2019
ben bişet merak ediyorum eskide ped yokmuş ya o zaman kadınlar regll olduklarında ne yapıyorlarmış

Üye OlÜye Girişi