11 barodan TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı

 

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın da aralarında olduğu 11 baro, TBB’nin “seçimli olağanüstü genel kurula gidebilmesi” için eşzamanlı dilekçe verdi

06.11.2019
Yazı Boyutu:  
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nun olağanüstü genel kurul taleplerini usul gerekçesiyle reddettiği 10 baro, geçtiğimiz hafta içinde TBB’nin “seçimli olağanüstü genel kurula gidebilmesi” için yönetim kurullarında güncel tarihli yeni karar aldılar. Tunceli Barosu’nun da katılmasıyla genel kurul çağrısı yapan 11 baro, bugün (6 Kasım) eşzamanlı verdikleri dilekçeler ile TBB’yi olağanüstü genel kurula çağırdı.

İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Şanlıurfa, Diyarbakır, Aydın, Van ve Tunceli baro yönetimleri, bu hafta toplanması beklenen TBB Yönetim Kurulu’nun en kısa zamanda seçimli olağanüstü genel kurul kararı almasını bekliyor.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “11 baro olarak bugün dilekçeleri TBB’ye sunduk. Bu süreçten sonra karar TBB Yönetim Kurulu’nda alınacak. TBB seçimli ya da seçimsiz olağanüstü genel kurul kararı almak zorunda. Ancak ne zaman yapılacağına dair bir süre öngörmek zor. Biz en kısa zamanda olmasını istiyoruz” dedi.

Ne olmuştu?

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 2 Eylül’de Saray’da yapılan adli yıl açılış törenine, 49 baronun boykotuna rağmen katılarak büyük tepki çekmişti.

4 Eylül’de ise aralarında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın da bulunduğu 10 baro yönetimi TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı yapmıştı.

TBB Yönetim Kurulu ise 28 Ekim’de olağanüstü genel kurul taleplerini usulü” gerekçesiyle reddetmişti. Gerekçe olarak, yönetim kurulu toplantısının yapıldığı tarihte TBB’ye gerekli olan 10 baro yönetimi kararının ulaşmaması gösterilmişti.

Üye OlÜye Girişi