11 gün sonra fabrikadan çıktılar

 

Renault'ta bir ilk yaşandı, direnen 250 işçi fabrikadan çıktı

26.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
 
Bursa'da, Oyak Renault Fabrikası'nda işçi ve işveren arasındaki görüşmeler devam ederken, 15 Mayıs gününden bu yana fabrika içerisinde iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemi yapan 250 işçi bugün fabrikadan dışarı çıktılar.
 
 
İşçi temsilcileri ile görüşen işçiler eylemlerini fabrika dışında arkadaşlarıyla sürdüreceklerini açıkladılar.
Bu arada Fransa'dan gelen Renault yöneticileri ile işçi temsilcileri ve avukatları bugün de bir araya geldi. Birçok konuda anlaşan tarafların, işçilere çalıştıkları süre içerisinde saat başına verecekleri ücret konusundaki krizi aşmak için görüştükleri öğrenildi.
 
İŞÇİLER FABRİKA İÇİNDEKİ EYLEMLERİNİ SONLANDIRDI
 
Eskişehir'in İnönü İlçesi'ndeki Ford Otosan Fabrikası'nda dün saat 11.00'de işi bırakan ve eylemlerini fabrika bahçesinde sürdüren işçiler, eylemlerini fabrika dışında sürdürme kararı aldı. Akşam saatlerinde kendi aralarında görüşen işçiler fabrikadan dışarı çıktı. İşçilerden 30 kadarı gözlemci olarak fabrika önünde nöbet tutmak için için beklerken, diğer işçiler ise gelen servis otobüslerine binerek evlerine döndü.
 
İşçileri temsilen konuşan İsmail Demirbaş, Ford Otosan'da işçilerin yüzde 80'inden fazlasının Türk Metal Sendikası'ndan istifa ettiğini söyledi. Amaçlarının ilkine sendikadan istifa edilerek ulaştıklarını belirten Demirbaş, işçilerin yarın evlerinden gelip fabrika önünde toplanacaklarını ve burada nöbet tutan işçi arkadaşlarına destek vereceğini açıkladı.(Cnntürk)

Üye OlÜye Girişi