115 hamile çocuk skandalı ile ilgili hükümet hala sorumlu arıyor

 

Sağlık Bakanı Demircan, hamile çocuk skandalıyla ilgili "Bir sorumlu varsa hukukun gereğini yerine getireceğiz" dedi.

26.01.2018
Yazı Boyutu:  
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, CHP ve HDP tarafından Meclis gündemine de taşınan insan hakları örgütleri ile kadın ve çocuk hakları savunucularının tepki gösterdiği, Kadın Partisi'nin savcıılğa suç duyurusunda bulunduğu, İstanbul'daki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de  aylarca gizlenen ve bir hastane personelinin belgeleri sosyal medyada paylaşması üzerine ortaya çıkan "hamile çocuk skandalına" ilişkin açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, hamile çocuk skandalına ilişkin soruları yanıtladı. Söz konusu olayın tek başına Sağlık Bakanlığı'nın konusu olmadığını belirten Demircan, "Bir sorumlu varsa hukukun gereği yerine getirilecektir. Sosyal Politikalar Bakanlığımız da harekete geçmiştir. Biz de harekete geçtik. Raporlar tam netleşince kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

İstanbul'daki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017 yılında 5 ayda yaşları 18'in altında 39'u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğunun saptanmasına ve durumun polise bildirilmemesine ilişkin Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

İHD'DEN SKANDALI PROTESTO

Öteyandan,  hamile çocuk skandalıyla ilgili protesto eylemleri dünde sürdü.  İstanbul Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde toplanan İHD üyeleri, Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma hastanesinde ortaya çıkan 115 çocuğun istismar sonucu hamile kalması skandalını protesto etti.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Bildiğiniz gibi Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde 115 çocuğun hamilelik sebebiyle hastaneye başvurduğunun ortaya çıkmasının arkasından büyük bir tartışma başladı. Bu tartışma ilk başladığında sanki hastane yetkilileri bu olayın tek sorumlusuymuş gibi ve sayı sadece orada belirtilenle sınırlıymış gibi bir algı oluştu. Ancak sonrasında konuya ilişkin yapmış olduğumuz küçük bir araştırma aslında sorunun boyutunun çok daha büyük olduğunu ortaya çıkardı. Sağlık görevlilerinin sağlık mesleklerini yerine getirirken kendilerine yapılan özellikle 18 yaş altı hamilelik başvurularını yetkili mercilere bildirme yükümlülüğü var bunu Türk Ceza Kanunu'nun 280 ve 281. maddesi düzenliyor. Yine Türk Ceza Kanunu'nun 103. ve 104. maddesi ile Türk Medeni Kanunu'nun 124 ve 128. maddeleri bu konuda düzenlemeler içeriyor" denildi.

Olayda ihmali olduğu öne sürülen kişilerin cezalandırılmasını isteyen grup açıklamanın ardından dağıldı. (Foto: Birgün)


Üye OlÜye Girişi