115 hamile çocuk skandalında yargı, valiliğin kararını bozdu

 

Skandalın yaşandığı Küçükçekmece Kanunu Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İstanbul Valiliğinin iiki hastane yönetcisiyle ilgili soruşturma yasağını İdari Mahkeme bozdu. Böylece Savcılık soruşturmasının önünde engel kalmadı.

29.01.2018
Yazı Boyutu:  
Hürriyet Gazetesi'nden  Dinçer Gökçe'nin özel haberinde İstanbul Valiliği'nin, suçlanan iki kamu görevlisi hakkında ‘soruşturma izni verilmemesi’ kararını  idare mahkemesinin iptal ettiği bildirildi. Ayrıca mahkemenin kararında, çocuk istismarına yönelik kuvvetli şüphenin bulunduğu kaydedildi.

ETKİLİ SORUŞTURMANIN ÖNÜ AÇILDI 

Karara ilişkin açıklama yapan skandalı ortala çıkaran hastane personeli İclal N.'nin avukatı Erkan Akça, "İtirazımız üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nce verilen bu karar ile etkili bir soruşturmanın önü açılmış oldu. Söz konusu karar; benzer olaylarda ihmali olan kamu görevlileri açısından da emsal niteliğinde olacaktır" dedi.

Hastanede  '115 hamile çocukla ilgili  bildirimin polise yapılmadığı yönündeki belgelerin ortaya çıkmasının ardından soruşturma süreci başlatılmıştı. Söz konusu belgeleri ortaya çıkaran hastane personeli İclal N.'nin başvurusu üzerine Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, başhekim yardımcısı Akif Akça ve hastane personeli Nazlıcan Dilber'i ilişkin yürütülecek soruşturma için İstanbul Valiliği'ne başvurdu. 

İstanbul Valiliği, anılan iki kişi için soruşturma izni vermedi. Valiliği 4 Aralık tarihli bu kararına itiraz edildi. İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin aldığı karar UYAP sistemine bugün yüklendi.

Kararda, "Haklarında soruşturma izni istenenlerin, üzerlerinde çocuk istismarına ilişkin fiillerin gerçekleştirildiğine dair kuvvetli emareler mevcut olduğu halde, hastaneye kadın doğum sağlık hizmeti temini için getirilen küçükleri, öncelikle adli mercilere bildirilmesi gerekirken, velayet altındaki çok sayıdaki çocuğun kendilerine form dilekçeler imzalatmak suretiyle, ceza soruşturmasının vasıta ve usulleri ile ortaya  çıkabilecek maddi gerçeğe göre takdir edilebilecek hukuki durumlarını, yetkili olmadıkları halde kendileri nitelendirmek sureti ile yetkili mercilere bildirmedikleri anlaşıldığından; itirazın kabulüne, soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararın kaldırılmasına, adı geçenler hakkında soruşturma izni verilmesine oybirliği ile karar verildi" denildi.

5 KİŞİ TUTUKLANDI

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek,Pazar günkü  yazısında, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülen soruşturma kapsamında mağdur 50 çocuk ile 20 şüphelinin ifadelerinin alındığını ayrıca şüphelilerden 5'nin de tutuklandığını  yazmıştı.

Üye OlÜye Girişi