12. Cumhurbaşkanı Erdoğan

 

Yüzde 52 oy aldı, şükür namazı için Eyüp sultan'a gitti

10.08.2014
Yazı Boyutu:  
 
Resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52'lik oy oranıyla Türkiye 12. Cumhurbsaşkanı seçildi.  12'nci Cumhurbaşkanı 
 
 
Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı seçiminde katılım  30 Mart yerel seçimlerine göre yüzde 15 puan düşerek yüzde 75 dolayında kaldı.7,5 milyonluk bir seçmen kitlesinin sandığa gitmediği belirlendi.
 
Yüzde 97'sinin açıldığı sandık sonuçlarına göre Erdoğan'ın oyların yüzde 52'sini,  çatı aday Ekmeledidin İhsanoğlu'nun yüzde 38.8'ini  Selahattin Demirtaş'ın da yüzde 9 .2'sini aldıkları  görüldü..
 
Bu sonuçlarla beraber Türkiye siyasi tarihinde yeni bir perde  açıldı. Halkın ilk kez Cumhurbaşkanı seçtiği Recep Tayyip Erdoğan 5 yıl boyunca Çankaya Köşkü'nde görev yapacak.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 50'sinden fazlasını alarak Türkiye Cumhuriyeti'nin halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı  seçilmesinden sonra sonra, İstanbul'daki evcinden çıkarak Şükür duası yapmak için Eyüp Sultan Camiine gitti.  Burda şükür Duasından sonra Haliç Kongre Merkezi'ne gelen Erdoğan halka hitaben bir teşekkür konuşması yaptı. 
 
Erdoğan buradan özel uçakla Ankara'ya geçerek saat 21.30-22.00  sıralarında  iki kez başbakan olarak yaptığı balkon konuşmasının ütçüncüsünü bu kez Cumhurbaştanı olarak yapacak.
 
Seçimlerde Erdoğan, diğer seçimlerde olduğu gibi Karadeniz hariç sahillerde ve Trakya'da başarılı olamadı.  İç bölgelerre ise sadece Eskişenir'de kaybetti. Güneydoğu'da  Kürt oyları  Selahattin Demirtaş'a giderken, Demirtaş İstanbul, İzmir gibi büyük illerde oylarını bir kat artırarak yüzde 9'a çıkardı. 
 
Seçimler çatı aday formünün tutmadıını gösterirken, CHP ve MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yüzde 38.8 oy oranıyla 30 mart seçimlerinde iki  partininin toplam oy oranının gerisinde kaldığı  görüldü.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi