12 Eylül mağdurlarına tazminat umudu

 

12 Eylül askeri darbesinin lideri Orgeneral Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın elde ettikleri haksız kazanımların mağdurlara tazminat olarak dağıtılması umudu doğdu.

08.11.2018
Yazı Boyutu:  
Darbeci Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın elde ettikleri haksız kazanımların mağdurlara tazminat olarak dağıtılması umudu doğdu. Avukat Senih Özay, “Darbecilerin aile bireylerinin mal varlıkları ortaya çıktı. Mağdurlar tazminat alabilir” dedi

Türkiye'de 12 Eylül 1980'deki askeri darbeyi gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı darbe davasında 12 Eylül mağdurları için tazminat umudu doğdu. Yargıtay, iki darbeci generalin 2015 yılında vefat etmesinden dolayı haklarında verilen müebbet hapis cezasının düşmesine karar verdi.

Ancak, müdahil avukatlarının itirazı da değerlendirilerek Evren ve Şahinkaya'nın özlük haklarının geri alınıp alınmaması ve bu suç nedeniyle elde ettiği maddi kazanımlarla ilgili davanın yeniden görülmesine karar verdi.Dava önümüzdeki 18 Ocak'ta Ankara'da görülecek.

Davaya müdahil olan Muğla Barosu'nun avukatlığını yapan ünlü hukukçu Senih Özay, gelinen süreçle ilgili Yeni Asır'a çarpıcı açıklamalar yaptı. Kendisinin de incelediği gizli MASAK raporunda her iki darbecinin ve aile bireylerinin çok büyük bir malvarlığının ortaya çıkarıldığını ifade eden Özay, "Bu malvarlığı üzerinden 12 Eylül mağdurlarına tazminat ödenme hakkının doğması sözkonusu olabilir" açıklamasında bulundu.

Mezarı değişebilir

Şimdi mahkemenin davanın bu bölümüyle ilgili yargılama yapacağını belirten Özay, "Yargıtay'ın kararının ardından bu davada çözümsüz kalan husus, maddi menfaatlar hukuku bölümü. Yani Evren ve Şahinkaya hala general mi yoksa apoletleri sökülmüş er mi? Generaller mezarlığında mı yatacaklar yoksa er mezarlığında mı? Emekli general maaşı ikramiyesi, dul yetim maaşı kesilip iadesi istenecek mi? Yakınlarının onun adıyla orduevlerine girmeleri, çıkmaları, yemeleri içmeleri olacak mı bunlara bakılacak. Biz bunları talep edeceğiz" dedi.
(Yeni Asır)

Üye OlÜye Girişi