13'üncü Kadın Sığınakları Kurultayı sona erdi

 

Türkiye de, kadına yönelik aile içi şiddete karşı en önemli platformlardan biri olan 13. Sığınaklar ve Kadın Dayanışma Merkezleri Kurultayı sona erdi

20.12.2010
Yazı Boyutu:  

Türkiye de, kadına yönelik aile içi şiddete karşı en önemli platformlardan biri olan 13. Sığınaklar ve Kadın Dayanışma Merkezleri Kurultayı sona erdi. Söke ve Kuşadası nda gerçekleştirilen üç gün süren kurultayda, kadın cinayetleri, Türkiye de sığınaklar, sığınak merkezi, feminizm, homofobi ve tecavüz atölyeleri açıldı.

Söke Kadın Sığınma evi Derneği nin ev sahipliğinde Mor Çatı, Selis (Diyarbakır), Akdam (Adana) Kadın örgütlerinin katkıları ve Kuşadası Belediyesi ile Söke Belediyesi nin desteğiyle Söke Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi nde başlayan kurultaya daha sonra Kuşadası nda devam edildi.

Üç gün süren kurultayın Kuşadası Atınç Otel de gerçekleştirilen bölümünde atölye çalışmaları yapıldı. Kurultaya, Türkiye nin çeşitli yerlerinden 100 ü aşkın kadın derneğini temsilen çok sayıda kadın katıldı.

13. Sığınaklar ve Kadın Dayanışma Merkezleri Kurultayı nın Kuşadası nda gerçekleştirilen atölye çalışmalarına Diyarbakır, Adana, Antalya, İzmir, Kapadokya, Muş, Van, Çanakkale, İstanbul dan kadın temsilciler katıldı. Kurultayda, kadın cinayetleri atölyesi, dünyadaki deneyimlerin ışığında Türkiye de sığınaklar için mücadele atölyesi, Dayanışma Merkezi sığınak merkezi atölyesi, feminizm/homofobi karşıtlığı atölyesi, erkek egemen kültür tecavüz atölyesi yer aldı. Kurultay boyunca, aile içinde kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin güçlendirilmesini, sığınak ve dayanışma merkezlerinin kadın ve çocukların şiddetten uzak bir yaşama geçişlerini sağlayacak bir işleve kavuşmalarını, feminist yöntemlerle yürütmelerini, kadın örgütlenmeleri arasında dayanışma ve paylaşımların geliştirilmesi hedeflenerek çalışmalar yapıldı.

Kurultaya ev sahipliği yapan Söke Kadın Sığınma Evi Derneği Başkanı Hatice Atay, belediyelerin kadınlar için sığınma evleri açması gerektiğini belirterek kurultayın amacına ulaştığını söyledi. Kadınların namus, kıskançlık, aşk gibi gerekçelerle öldürülmesinin son bulmasını talep ettiklerini belirten Atay, şöyle konuştu:

"Türkiye de kadınlar namus, aşk, kıskançlık gibi gerekçelerle kocaları, babaları, ağabeyleri tarafından öldürülmektedir. Kadın cinayetlerine karşı mücadele kampanyalarının daha da güçlendirilmesi gerekiyor. Eşini, eski eşini, sevgilisini, kızını, kız kardeşini öldüren erkeklere haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını istiyoruz ve 4320 sayılı yasanın etkili kılınmasında ısrarcıyız. Yeni Yasa Tasarısının kadın cinayetleri göz önünde bulundurularak bir an önce değiştirilmesi gerekir."


Üye OlÜye Girişi