14 Şubatta 1 Milyar Kadın Ayaklanıyor’

 

Sevgililer Gününde 160 ülkede erkek şiddetini protesto için bir milyar kadın dans edecek

16.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Her 14 Şubat’ta feminist politika içinde yer alan kadınlar ‘erkeklerin sevgisi kadınları öldürüyor diyerek’ Sevgililer Günü’ne karşı alternatif eylemler düzenliyorlar. Bu yıl 160 ülkede birden kadınlar erkek şiddetini, alanlarda dans ederek protesto edecek
 
 
 
 'V-Day' şiddete, tecavüze, enseste, sünnete ve seks köleliğine kaşı mücadele eden küresel bir kadın hareketi. Dünyada her kadının hayatı boyunca bir kere şiddet gördüğü ya da tecavüze uğradığı gerçekliğine dikkat çeken V-Day Hareketi bu nedenle dünyanın tüm kadınlarını küresel ayaklanmaya çağırıyor.
‘Bir Milyar kadının şiddet görmesi gaddarlıktır bir milyar kadının dans etmesi ise devrimdir Diren, Dans Et, Ayaklan!’ sloganıyla tüm kadınlar, kadınların ve kız çocuklarının istismarına karşı ayaklanacaklar.
 
SevgililerGünü'nde  aynı saattte  160 ülkede One Billion Rising eylemini  üstlenen V Day Hareketi'nin liderliğini ise  Şarkıcı, aktrist, oyun ve kitap yazarı Eve Ensler yapıyor.  
 
EVA ENSLER KİMDİR?
 
Eve Ensler sanat kariyerini kadın haklarını savunmak ve kadına karşı şiddeti durdurmak için ikinci plana atmış ancak yazdığı kitaplar ve oyunların biletleri yok satan bir kadın savaşçı. En çok bilineni ise; kitabı 35 dilde basılan, oyunu ise yaklaşık 40 ülkede sahnelenen Vajina Monologları… Eve Ensler, Vajina Monologları’ndan kazandığı deneyim ile V Day Organizasyonu’nu başlatır. Küresel bir hareket olan      V-Day’in amacı kadınların maruz kaldığı şiddeti önlemek ve haklarını savunan bir platform olmaktır. Kurulduğu yıldan itibaren ilk 5 sene içinde 25 Milyon dolar bağış toplayıp Amerika’nın ilk 100 yardım kuruluşu içine girer. Bugüne dek dünya çapında ses getiren birçok oyun, kitap ve gazete makaleleri yazar. Dünya çapında sayısız önemli ödülün sahibi olur. Vajina Monologları oyunu o kadar ses getirir ki seyirci ve gönüllüler kendi kendine V-Day hareketini Sevgililer Günü’ne yakın tarihlerde kadın bayramı şeklinde kutlamaya başlarlar. Dünya çapındaki birçok ünlü sanatçı monologlarda sahne alır.
 
 EYLEME TÜRKİYE'DEN 1 MİLYON KADININ KATILMASI PLANLANIYOR
 
Eyleme Türkiye’de yaklaşık 1 milyon kadının katılması hedefleniyor. Eylemin Türkiye’deki yürütücülüğünü yapan İzmir Tanıtım Derneği 16 ilde kadınların bir araya gelmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda eylemi uluslar arası haber ajanslarından ve feminist örgütlenmelerden haber alan Türkiye’deki bağımsız feminist örgütlenmeler de bu yıl 14 Şubat’a karşı tepkilerini bu küresel eyleme katılarak gösterecekler. 
 
EYLEM İZMİR'DE SAAT KULESİ ÖNÜNDE
 
Dünya çapında “Kadına Şiddete Hayır” demek için oluşturulan ve yaklaşık 160 ülkede eş zamanlı yürütülen One Billion Rising kampanyasının Türkiye ayağı İzmir’de yapılacak. 14 Şubat’ta dünya genelinde 1 milyar kadının katılması öngörülen eyleme, İzmirliler de İzmir Tanıtım Derneği’nin koordinasyonunda “Sen de 1 Ol” sloganıyla hazırlanıyor. Başta kadınlar olmak üzere İzmirliler saat 13:00’te şehrin simgesi 
Saat Kulesi’nin altında toplanarak Kadına Şiddeti dans ederek protesto edecek.
 
One Billion Rising Türkiye-İZMİR PROGRAMI : 
 
Yer : İzmir Saat Kulesi / Konak Meydanı 
Saat 12:00 : Toplanma
Saat 12:30 : Müzik ve Son Provalar – Açılış Konuşması
Saat 13:00 : EYLEM (1 Milyar Yükselen Dans Koreografisi)
Saat 13:30 : Müzik Yayını
 

Eylemin Türkiye’de nerede ne nasıl yapılacağını One Billion Rising Türkiye Facebook sayfasından <http://www.facebook.com/OneBillionRisingTurkiye> öğrenebilirsiniz.

 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi