14 yaşında kendini seks kölesi yapan IŞİD'liden hesap sorarken bayıldı

 

Gözünün içine bakamayan IŞİD'liye "Sende onur var mı? Ben o zaman 14 yaşındaydım" diye hesap soran Ezidi kadın, aniden bayıldı.

02.12.2019
Yazı Boyutu:  
Ezidi kadın Aşvak Hacı Hamid'in kendisini esir alıp tecavüz eden IŞİD'liye hesap sormasının videosu, TV'de yayımlanıp sosyal medyada paylaşılmasının ardından, dünya çapında yankı yarattı.


Irak'ın büyük kısmını 2014'te ele geçirirken Ezidi halkına 'soykırım' yapan IŞİD'in bir üyesinin tecavüz ettiği Ezidi kadınla yüzleştirilmesinin videosu yayımlandı.

Almanya'da sokakta karşılaşmıştı

14 yaşındayken IŞİD tarafından kaçırılan, seks kölesi olarak satılan ve tecavüz edilen Aşvak Hacı Hamid, IŞİD'lilerin elinden kaçmasının ardından ailesiyle birlikte Avrupa'ya sığındı ve Almanya'da yeni bir yaşama başladı. 

Ancak geçen yıl Almanya'nın Stuttgart kentinde kendisine tecavüz eden IŞİD'li Ebu Humam'la sokakta karşılaşmanın şokunu yaşayan Aşvak Hacı Hamid, saldırganın kendisini 'Senin kim olduğunu çok iyi biliyorum, nerede yaşadığını biliyorum' diyerek tehdit ettiğini Facebook hesabından duyurdu. 


Bunun üzerine yakalanan Ebu Humam, tutuklu bulunduğu Irak'ta Aşvak Hacı Hamid'in karşısına çıkarıldı. 

Ezidi kadının kendisine tecavüz eden IŞİD'liye hesap sorduğu duygu yüklü video, Irak Medya Ağı kanalında yayımlandı. Ardından izleyicilerin sosyal medyada paylaşmasıyla dünya çapında yankı yarattı.

'Gözümün içine bak'

Hıçkırarak ağlayan Hamid, eli kelepçeli Ebu Humam'a "Gözümün içine bak" dedi, ancak IŞİD'li başını kaldırmazken gözlerinin dolduğu gözlendi. 

'Bunu bana niye yaptın?'

Titreyen ve gözlerindeki yaşları silen Ezidi kadın, Ebu Humam'a "Beni esir alıp tecavüz ettiğinde tüm hayatım mahvoldu. Bunu bana niye yaptın" diye hitap etti.

Kendisini esir alıp tecavüz eden IŞİD'liye hesap sorarken gözlerindeki yaşları silen Ezidi kadın Aşvak Hacı Hamid, aniden fenalaşıp yere düştü. 

Kendisini esir alıp tecavüz eden IŞİD'liye hesap sorarken gözlerindeki yaşları silen Ezidi kadın Aşvak Hacı Hamid, aniden fenalaşıp yere düştü.

"Kız kardeşin var mı? Duyguların var mı? Sende onur, şeref var mı? Ben o zaman 14 yaşındaydım" diye konuşan Hamid, aniden fenalık geçirip yere düştü. 

'Sessiz' Ezidi halkının 'sesi' olma iddiasındaki bir hesap, videoyu sosyal medyadan paylaştı. 

Videoya eşlik eden yazıda "Duyguları sarsan bir sahne. Ezidi Aşvak Hacı Hamid, 5 yıl önce 14 yaşındayken kendisini uzun süre esir tutan ve en korkunç fiziksel, psikolojik ihlallere maruz bırakan IŞİD'li tecavüzcüsüyle karşılaştı" deniliyor. 

Ebu Humam'ın Irak'a nasıl getirilip hapse konulduğu bilinmiyor. 

Hamid, 2018'de Facebook hesabından tecavüzcüsüyle sokakta karşılaştığını duyurması üzerine olayı soruşturma sözü veren Alman yetkililer, güvenlik kameralarını inceleyerek IŞİD'linin kimliğini tespit etmiş, ama Hamid'e yapacak bir şey olmadığı, Ebu Humam'ın da sığınmacı olarak kaydedildiği yanıtını vermişti. (Sputnik)

Üye OlÜye Girişi