1,5 milyon kişi teröre karşı yürüdü

 

Paris'te çeşitli ülke liderlerinin de katıldığı yürüşte terörün her türlüsü kınandı

11.01.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Fransa'da 17 kişinin ölümüne neden olan kanlı saldırıları protesto etmek için Paris'te bugün dünya liderlerinin de yer aldığı 1,5 milyon kişinin katıldığı dünyanın en büyük yürüyüşü düzenlendi.
 
 
Yüz binleri sokaklara döken birlik yürüyüşüne 50'ye yakın ülkeden devlet ve hükümet başkanı kaldı. Yürüyüşe katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransızca attığı tweet'te, "Fransız halkıyla teröre karşı birlik olmak için Paris'teyim" ifadesini kullandı.
 
 
Yürüyüşün en ön safında devlet ve hükümet başkanları yer aldı. Kimi liderler kol kola girerken, bazı liderler de el ele yürüdü. Davutoğlu'nun İsveç Başbakanı Stefan Löfven'le elini tuttuğu görüldü. Başbakan Davutoğlu'nun diğer yanında ise Ürdün Kralı Abdullah yer aldı.
 
 
LİDERLER 400 METRE YÜRÜDÜ
 
Dünya liderleri, çok sıkı korunan kortejle yaklaşık 400 metre yürüdü. Liderler, yürüyüşün ardından terör saldırısında ölenlerin anısı için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
 
Cumhurbaşkanı François Hollande, kortejde bulanan liderlerin teker teker ellerini sıkarak, terörle mücadelede gösterilen dayanışma için teşekkür etti.
 
Yürüyüş sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlenirken, polis helikopterleri de uçuş yaptı.
 
Sarayda toplanan liderler daha sonra hep birlikte yürüyüşün başlayacağı Cumhuriyet Meydanı'na doğru hareket etmişti.
 
Olası bir izdihamın önüne geçmek için yürüyüşün gerçekleşeceği üç kilometre uzunluğundaki Republique (Cumhuriyet) ve Nation (Ulus) meydanları arasında iki ayrı güzergâh belirlenmişti
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yürüyüşe katılacak liderleri Elysee Sarayı'nın girişinde karşılamıştı.
 
 
DAVUTOĞLU'NDAN FRANSIZCA TWEET
 
Başbakan Davutoğlu, Elysee Sarayı'na ulaştığı dakikalarda Twitter'daki hesabından Fransızca tweet attı. Davutoğlu'nun "Fransız halkıyla teröre karşı birlik olmak için Paris'teyim" anlamına gelen Fransızca tweet'i, kısa sürede yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı.
 
Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, dün basına yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Yürüyüşü'ne en az bir milyon kişinin katılmasının beklendiğini söylemişti. Katılımın bu sayıyı aştığı tahmin ediliyor.
 
Fransa'nın farklı kentlerinde dün yapılan gösterilere ise yaklaşık 700 bin kişi katılmıştı.
 
 
Yürüyüşe Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Charles Michel, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov başta olmak üzere çok sayıda lider katılıyor. ABD'nin Adalet Bakanı Eric Holder tarafından temsil edildiği yürüyüşe Afrika'dan da Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita ve Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou da katıldı.
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi